‌‌توزیع ۳۴۰ پنل خورشیدی و ۵۰۰ تانکر آب در بین عشایر‌ اردبیل

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، معرفت آذری صبح امروز در بازدید از قشلاقات عشایر اردبیل اظهار داشت: در حال حاضر از مشکلات اساسی عشایر در استان اردبیل راه دسترسی و آب آشامیدنی بوده که تلاش و جدیت بر این است تا با پیگیری‌های لازم زمینه برای حل این مشکلات را فراهم آوریم.

وی از اختصاص ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی به قشلاقات استان در سال ۹۸ خبر داد و افزود: با اختصاص این اعتبارات تلاش می‌کنیم تا بتوانیم مشکلات قشر عشایر در مناطق قشلاقی را کاهش داده و بتوانیم از آب آشامیدنی بهره‌مند کنیم.

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل با بیان اینکه در زمینه تامین نهاده های دامی عشایر نیز اقدامات لازم انجام شده است، تصریح کرد: قرارداد تامین دو هزار تن نهاده دامی گندم و جو امسال منعقد شده تا این نهاده‌های دامی در قشلاقات عشایر استان توزیع شود.

آذری از توزیع ۵۰۰ تانکر آب در بین عشایر استان در مناطق قشلاقی خبر داد و گفت: ۳۴۰ پنل خورشیدی نیز برنامه‌ریزی شده تا در قشلاقات عشایر استان توزیع شود.

وی با اشاره به وجود چهار هزار و ۲۰۰ خانوار عشایری در حال کوچ در سطح استان بیان کرد: عشایر استان در مجموع ۱۲ هزار و ۸۰۰ خانوار بوده که ۵٫۴ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند که در ۵۷۲ قشلاق، ۲۳۷ ییلاق، هفت زیست‌بوم، ۵۱ سامانه و یک هزار و ۵۲۷ اوبه زندگی می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل با اشاره به ارزش سالانه دو هزار میلیارد تومانی تولیدات عشایر استان اظهار کرد: سالانه ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز، ۴۳ هزار و ۵۰۰ تن شیر، یک هزار و ۵۰۰ تن پشم، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر، هشت هزار و ۱۰۰ محصولات باغی، ۹۱ هزار تن محصولات زارعی و ۲۳ هزار متر مربع صنایع دستی مانند فرش، گلیم و جاجیم توسط عشایر استان تولید و روانه بازار می‌شود.

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *