توسعه تعاون کاهش نرخ بیکاری در استان اصفهان را به دنبال دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرضا، شهین مشرف جوادی عصر امروز در چهاردهمین دوره معرفی تعاونی‌های برتر شهرضا با بیان اینکه جامعه و بخش اقتصادی کشور باید بخش تعاونی را باور کنند و به نقش و جایگاه بی‌بدیل آنها توجه ویژه‌ای داشته باشند، اظهارداشت: شرکت‌های تعاونی در این شرایط اقتصادی، می‌توانند یک حوزه بسیار اثربخش برای بهبود فعالیت های اقتصادی کشور باشند.

وی با بیان اینکه بخش تعاون می‌تواند کشور را از لحاظ اقتصادی نجات بدهد، افزود: بخش تعاون باید تقویت و حمایت شود، وجود تعاون، برای اشتغالزایی بسیار لازم است و می‌تواند یک بازوی قوی در این راه در کنار بخش خصوصی و دولتی باشد.

رئیس اداره توسعه تعاونی‌های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه تعاون سبب استقرار عدالت در کشور می‌شود، گفت: در تعاونی‌ها با سرمایه اندک اقدامات بزرگی انجام می‌شود، بنابراین در صورت ایجاد زیرساخت و شرایط مناسب، این مهم استمرار یافته و تقویت می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه اقتصاد تعاونی راهکار حل مشکلات اقتصادی و اشتغالزایی است، تصریح کرد: شرکت تعاونی توسعه عمران گلپایگان به عنوان تنها تعاونی برتر ملی از استان اصفهان است، این شرکت با سهم اعضا که همگی از اهالی منطقه هستند دی ماه سال ۱۳۹۴ به ثبت رسید و توانستند مجوز دهکده گردشگری را بگیرند.

مشرف جوادی با بیان اینکه سیاست وزارت تعاون تشکیل تعاونی‌های بزرگ با جمع‌آوری سودهای خرد است، خاطرنشان کرد: اعضای شرکت تعاونی‌های شهرضا اگر در شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرضا ثبت‌نام کنند، مشکل اشتغال این شهرستان برطرف می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه توسعه تعاون سبب کاهش نرخ بیکاری در استان اصفهان و تداوم دهنده شرایط مطلوب اقتصادی می‌شود، افزود: به مناسبت هفته تعاون ۸۸ طرح تعاونی در ۱۴ شهرستان استان اصفهان به بهره‌برداری رسید و برای ۲ هزار و ۸۳۳ نفر شغل پایدار ایجاد شد.

رئیس اداره توسعه تعاونی‌های اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: برای اجرای این طرح ها ۲۲۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شد که ۸۹ درصد آن از محل سرمایه‌گذاری و آورده اعضاء و ۱۱ درصد از محل تسهیلات بانکی تامین شده است.

وی با بیان اینکه استان اصفهان رتبه اول تعداد طرح‌های تعاونی را با ۱۴ درصد از مجموع ۶۴۳ طرح به بهره‌برداری رسیده در این هفته به خود اختصاص داده است، بیان کرد: تعاونی‌های استان اصفهان در زمینه‌های عمرانی، خدماتی، کشاورزی، صنعتی، معدنی، صنایع دستی و دانش بنیان با بیشترین سهم در دسته خدماتی فعالیت دارند.

مشرف جوادی با بیان اینکه تا پایان برنامه پنجم توسعه باید ۲۵ درصد از اقتصاد ملی در بخش تعاون باشد اما هنوز محقق نشده است، تصریح کرد: باید برای تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون در اقتصاد کشور سهم دولتی کاهش پیدا کند.

زمینه‌سازی حضور شرکت‌های تعاونی در حوزه گردشگری و بوم‌گردی

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرضا در ادامه این مراسم اظهارداشت: در شهرستان شهرضا ۱۵۰ تعاونی با سرمایه در گردش بالای ۹ میلیارد تومان وجود دارد که زمینه اشتغالزایی بیش از هزار نفر را در شهرضا فراهم کرده است.

مصطفی اباذری با بیان اینکه سرانه ایجاد اشتغال در بخش تعاون ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، بیان کرد: به ازای سرمایه‌گذاری هر ۱۰ نفر یک نفر اشتغال ایجاد می‌شود که در این راستا تعاون می‌تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان شهرضا اتحادیه تعاونی مسکن با سرمایه بالای یک میلیارد تومان پروژه تعریف می‌کند، افزود: بیش از نیمی از جمعیت شهرستان شهرضا در شرکت‌های تعاونی عضویت دارند.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا با اشاره به سهم ۸۰ درصدی شرکت‌های تعاونی در حمل مسافر و بار در شهرضا گفت: بیش از ۸ هزار کامیون و کامیونت در بخش حمل بار در شهرضا فعالیت می‌کنند و بیش از هزار نفر عضو شرکت تعاونی کامیونداران شهرضا هستند و بیش از ۸ هزار نفر از خدمات آن استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه در بخش مسکن هزار و ۶۸۰ واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان شده است، افزود: در یکی از شرکت تعاونی‌ مصرف شهرضا بیش از ۴ هزار نفر عضو هستند این شرکت در سال گردش مالی بالای ۸ میلیارد تومان دارد.

اباذری با اشاره به شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرضا بیان کرد: مردم شهرضا می‌توانند در این شرکت پذیره‌نویسی انجام دهند تا پروژه‌های شهرضا توسط شرکت‌های خود شهرضا انجام شود و سرمایه‌های مردم به یک اقتصاد بزرگ تبدیل شود.

وی با تأکید بر زمینه‌سازی حضور و فعالیت شرکت‌های تعاونی در حوزه گردشگری روستایی و بوم گردی گفت: صنعت گردشگری درآمد زیادی دارد و محور توسعه شهرستان است، جوانان می‌توانند برای اشتغال وارد بخش‌های گردشگری و بوم‌گردی که ظرفیت آن در شهرضا و روستاهای آن است، شوند.

به گزارش تسنیم، در این مراسم از ۵ شرکت تعاونی برتر در شهرستان شهرضا تجلیل شد.

انتهای پیام/ ت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *