خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| پُرمخاطب‌ترین برنامه‌های تلویزیون مشخص شدند/ پخش «وقت صبح» از شبکه تماشا

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، امروز رویدادهای مختلفی روی آنتن رادیو و تلویزیون می‌آید که در این بسته خبری مروری بر آن‌ها داریم:

آمار بیش از ۸۰ درصدی بیننده‌های تلویزیون

براساس نظرسنجی مرکز تحقیقات صداوسیما از پُرمخاطب‌ترین برنامه‌های سیما در مرداد ۹۸، عصر جدید شبکه سه با ۶۲٫۴ درصد پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون شد و شبکه نسیم نیز با ۵ برنامه از میان ده برنامه پرمخاطب درصدر شبکه‌های سیما قرار گرفت.

مرکز تحقیقات صداوسیما در نظرسنجی مرداد امسال با اعلام میزان برنامه‌های پربیننده هر شبکه، آمار بیننده‌های تلویزیون را در دومین ماه تابستان ۸۰٫۳ درصد اعلام و ۱۰ برنامه پرمخاطب سیما را معرفی کرد. به این ترتیب، عصر جدید از شبکه سه، منتخب دورهمی و کودک‌شو از شبکه نسیم، مستند حیات‌وحش از شبکه مستند، سمت‌خدا از شبکه سه، به خانه برمی‌گردیم از شبکه پنج، وقتشه از شبکه نسیم، دستپخت از شبکه یک، ویتامین خ از شبکه نسیم و خانه ما از شبکه نسیم، ۱۰ برنامه پرمخاطب سیما هستند.

در این نظر سنجی با جامعه آماری افراد ۱۲سال و بالاتر در تهران و ۳۲ شهر دارای مرکز صداوسیما ۸۰٫۳ درصد پاسخ‌گویان بیننده برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند. این آمار شامل همه برنامه‌های سیما در قالب‌های فیلم و سریال، مسابقه، سخنرانی، گفت‌وگو، برنامه‌های ورزشی و اخبار بوده است.

براساس این نظرسنجی ۷۰٫۶ درصد پاسخگویان بیننده حداقل یکی از برنامه‌های در حال پخش سیما بوده‌اند که براساس آن زنان با آمار ۷۳درصد، بیش از مردان «۶۷٫۹درصد» به تماشای تلویزیون نشسته‌اند.

در شبکه یک سیما از ده برنامه بررسی شده میزان بیننده برنامه «دستپخت» با ۱۸٫۴درصد بیش از برنامه‌های این شبکه بوده است و ۸۳٫۲ درصد بینندگان دستپخت در حد زیاد از این برنامه رضایت داشته‌اند.

برنامه‌های سیمای خانواده با ۱۳٫۳ درصد، پایش با ۱۲٫۱درصد و صبح بخیر ایران با ۱۱٫۸ درصد در رتبه‌های بعدی این فهرست از نظر میزان بیننده بوده‌اند.

درشبکه دو نیز که شبکه ای با رویکرد خانواده است برنامه «مسابقه محله» بیشتر از ۹ برنامه دیگر این شبکه بیننده داشته است. این مسابقه با ۱۱٫۸درصد رتبه اول و برنامه‌های هزار راه نرفته با ۹٫۳ درصد، زنده باد زندگی با ۸٫۷ درصد و ورزش از نگاه دو با ۶٫۴ درصد نظر بینندگان این شبکه را جلب کرده است.

از ۹ برنامه شبکه سه برنامه عصر جدید با ۶۲٫۴درصد بیشترین بیننده را به خود اختصاص داده و میزان رضایت از برنامه عصر جدید نیز در این بازه یک‌ماهه ۸۸٫۶درصد و در حد زیاد بوده است.

برنامه‌های سمت خدا با ۲۳٫۳درصد، طبیب با ۷٫۱درصد و سلام صبح به خیر با ۶٫۷درصد در رتبه‌های بعدی این نظرسنجی در شبکه سه بوده‌اند.

در شبکه ۴ سیما از میان ۴ برنامه مورد بررسی، برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» با ۲٫۱درصد پربیننده‌تر از برنامه‌های «زاویه» با ۱٫۸درصد، شب‌های هنر با ۱٫۶درصد و قصه شب با ۱٫۵ درصد بوده است.

در شبکه پنج سیما نیز از ۹ برنامه بررسی شده برنامه «به خانه برمی‌گردیم» با ۲۲٫۳ درصد درصدر جدول علاقمندی بیننده‌های این شبکه قرار داشته است و برنامه‌های درشهر و شب فیروزه‌ای هرکدام با ۸٫۹درصد و مستند پنج با ۷٫۱ درصد رتبه‌های دوم تا چهارم را کسب کرده‌اند.

از بین ۶ برنامه بررسی شده شبکه مستند برنامه «حیات‌وحش» با ۳۰٫۴درصد بیشترین بیننده را داشته و برنامه «همسفر» با ۸٫۲درصد، تاریخ شفاهی با ۵٫۵درصد و ۳۶۰درجه با ۴٫۷درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

شبکه نسیم در میان ۷ برنامه بررسی شده بالاترین میزان مخاطب را در برنامه دورهمی‌ با ۴۹درصد بیننده داشته و برنامه‌های «کودک‌شو» با ۳۹٫۴ درصد، «وقتشه» با ۱۸٫۷درصد و ویتامین خ با ۱۶ درصد بیننده در رتبه‌های بعدی هستند.

در این نظرسنجی از میان ۴ برنامه بررسی شده شبکه سلامت، برنامه ضربان با ۱۳٫۷درصد پربیننده‌تر از دیگر برنامه‌ها بوده و برنامه‌های «مادر، کودک، تندرستی» با ۸٫۸درصد، «دهکده تندرستی» با ۷٫۳درصد و «حال خوب» با ۴٫۹ درصد در مراتب بعدی علاقمندان این شبکه قرار دارند.

از ۶ برنامه بررسی شده شبکه قرآن سیما برنامه «یاد خدا» با ۹٫۶درصد بیننده مقبول‌تر از برنامه‌های، تلاوت‌های درخواستی» با ۸٫۱درصد، «مسابقه اسرا » با ۵٫۷درصد و «طرح ملی بشارت» با ۴٫۹درصد بوده است.

ویدئو چک در میان ۴ برنامه بررسی شده شبکه ورزش سیما با ۱۳٫۹درصد بیننده اول شده و برنامه‌های لذت فوتبال با ۱۲٫۵درصد، «از شنبه» با ۵٫۵درصد و «ورزش صبحگاهی» با ۵٫۴درصد بیننده در رتبه‌های بعدی هستند.

در شبکه آموزش در میان ۶ برنامه بررسی شده برنامه «دکترسلام» با ۱۳٫۸ درصد بیننده درصدر علاقمندی مخاطبان این شبکه قرار گرفته است و برنامه‌ای «قندپهلو» با ۹٫۳، «صبحی دیگر با ۷درصد و «من می‌توانم » با ۲٫۱درصد پس از آن قرار گرفته‌اند.

از ۷برنامه بررسی شده در شبکه افق نیز برنامه «مستند مسابقه فرمانده» با ۹٫۸درصد اولین انتخاب بیننده‌ها بوده است و برنامه‌های «جهان آرا» با ۵درصد، «عصرانه» با ۳٫۴درصد و «دیده‌شو» با ۱٫۷ درصد انتخاب‌های بعدی آن‌ها بوده‌اند.

پخش مستند “جانور گرسنه” با موضوع هسته‌ای از شبکه یک

برنامه ثریا جدیدترین مستند خود یعنی”جانور گرسنه” در موضوع هسته‌ای را فردا سه‌شنبه ۱۲ شهریور روی آنتن می‌برد.

در این مستند ناگفته‌‎هایی عجیب درخصوص”پیچیده‌ترین حمله سایبری جهان به سایت هسته‌ای نطنز” از منظر کارشناسان داخلی و خارجی روایت خواهد شد. در این مستند بیان می‌شود که ویروس استاکس نت بعنوان مهیب‌ترین بدافزار قرن، چگونه و توسط چه کسانی مهار شد.

مستند “جانوران گرسنه” کاری از گروه برنامه‌ساز ثریا است که فردا ساعت۲۰ به مدت ۵۰ دقیقه از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

شعرخوانی شاعران فارسی‌زبان مقیم هند در «شب شعر»

شاعران فارسی زبان مقیم هندوستان در برنامه «شب شعر» شبکه چهار سیما به شعرخوانی در رثای امام حسین (ع) می‌پردازند.

مجله شبانگاهی «شب شعر» امشب (۱۱ شهریورماه) به موضوع «شعر آیینی» اختصاص یافته است.

محمود اکرامی‌فر، مجری کارشناس این برنامه امشب میزبان مسلم نادعلی‌زاده، شاعر و نویسنده و مرضیه محمدزاده، نویسنده و پژوهشگر تاریخ و ادبیات عاشورا می‌شود.

همچنین یک بخش که به صورت اختصاصی برای «شب شعر» در دهلی تهیه و تولید شده است، با شعرخوانی شاعران فارسی‌زبان مقیم هندوستان (مهدی باقرخان، بلرام شکلا و عزیز مهدی) در رثای امام حسین (ع) پخش می‌شود.

«شب شعر» یکی از برنامه‌های «شب‌های هنر» است که به تهیه‌کنندگی کوروش انصاری، به موضوعات مرتبط با حوزه شعر می‌پردازد.

برنامه «شب‌های هنر» در دهه اول محرم و همزمان با پخش ویژه‌برنامه‌های این ایام، هر شب ساعت ۲۲ به صورت زنده پخش می‌شود.

تولید یک سریال طنز در رادیو شروع شد

نمایش رادیویی طنز «عمارت اعیانی» به کارگردانی بهرام ابراهیمی در استودیو هشت رادیو نمایش به مرحله ضبط و تولید رسید.

بهرام ابراهیمی ـ کارگردان سریال طنز رادیویی “عمارت اعیانی” ـ با اعلام این مطلب گفت: این سریال رادیویی را سمیرا شکوهی نوشته و اثری اجتماعی و طنز آمیز است که اتفاقات آن در عمارتی پر رمز وراز در زمان قاجاریه رخ می دهد.

وی افزود: اتفاق درستی که در این نمایش رادیویی رخ داد انتخاب بازیگران درست  بود؛ چرا که بهترین بازیگران برای بهترین نقش‌ها انتخاب شدند که خلاقیت آنها در حین بازی به شنیدنی تر شدن این اثر کمک زیادی می کند.

ابراهیمی درباره کارگردانی و زمان تمرین نمایش‌های رادیویی تاکید کرد: از آنجا که اغلب بازیگران رادیو سریع الانتقال هستند، نیازی به تمرین طولانی مدت ندارند و این سریال هم نهایتا یک روز تمرین و بعد از آن به مرحله ضبط رسید.

این کارگردان خاطرنشان کرد: کارگردانی یک اثر کمدی نیاز به سرعت و ریتم دارد و یکی از کارهایی که من به عنوان کارگردان هرگز انجام نمی‌دهم این است که جلوی بازیگر را در زمان تمرین نمی‌گیرم و نهایتا به او اعلام می‌کنم که کجای بازی‌اش تغییر کند بهتر شنیده می‌شود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه در کمدی نباید فلسفه‌بافی کرد، افزود: ممکن است در نهایت در یک اثر کمدی فلسفه‌ای مطرح شد اما در نهایت این مخاطب است که باید آن را دریافت کند و یا خیر؛ از این رو ریتم و سرعت در کمدی اهمیت بسیاری دارد و باید تفکر را در لحظه برای مخاطبش ایجاد کند.

وی همچنین درباره نحوه همکاری با نویسنده سریال رادیویی “عمارت اعیانی” گفت: سمیرا شکوهی از نویسندگان خوب رادیو نمایش است و در عین حال فوق العاده شنواست و به نظرم اگر در هنر شنوا نباشی آن ارتباط حرفه ای و درست برقرار نمی شود، او در زمان تمرین و ضبط کنار ما حضور داشت و همین مساله باعث شد تا به نتیجه بهتری برسیم.

در ادامه سمیرا شکوهی نویسنده سریال رادیویی “عمارت اعیانی” کار با این گروه رادیویی را فوق‌العاده توصیف کرد و گفت: به عنوان یک نویسنده باید بگویم وقتی بازیگری خلاق است دست نویسنده را برای خلق های بعدی باز می‌گذارد، برای همین حضور من در حین تمرین کنار کارگردان و بازیگران این اثر باعث شد تا با دیدن بازی‌های خوب و حرفه‌ای آنها، ایده فصل دوم این سریال هم در ذهنم شکل بگیرد. از طرفی بهرام ابراهیمی کارگردانی مسلط و حرفه‌ای است و بازیگر شناسی فوق‌العاده‌ای دارد که می داند دقیقا چه کسی کدام نقش را می تواند به درستی بازی کند.

این نویسنده درباره داستان این اثر رادیویی گفت: جرقه داستان عمارت اعیانی از آنجا شکل گرفت که در ذهنم دو پیرزن در زمان قاجار را تجسم کردم که می خواهند در عمارت پدری شان برای شادی روح جدشان کاری انجام دهند که همین خود باعث بروز یک سری اتفاقات طنز شد.

شکوهی تاکید کرد: خنداندن ایرانی‌ها کار بسیار سختی است چون به سادگی هر اتفاقی را باور نمی‌کنند؛ بنابراین نویسنده طنز باید طوری اتفاقات روزمره زندگی را نشان دهد که با افزودن چاشنی فانتزی به آن، فضایی طنز آمیز و در عین حال باورپذیر برای مخاطب ایجاد شود.

این نویسنده رادیویی در پایان گفت: به نویسندگان سریال‌های رادیویی توصیه می‌کنم تا در زمان تمرین اثرشان در رادیو حضور داشته باشند؛ چرا که همه ما مثل حلقه‌های زنجیر به هم متصل هستیم و با دیدن و شنیدن یکدیگر می توانیم به تاثیرگذاری هر چه بیشتر یک اثر رادیویی کمک کنیم.

برگزاری مراسم ترحیم داریوش اسدزاده در مسجد بلال

مراسم هفتمین روز درگذشت زنده یاد داریوش اسدزاده فردا سه‌شنبه در مسجد بلال برگزار می‌شود.

مراسم هفتمین روز درگذشت داریوش اسدزاده ـ هنرمند پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون ـ سه شنبه (دوازدهم شهریور) ساعت ۱۴ الی ۱۵:۳۰ در مسجد بلال واقع در خیابان ولیعصر سازمان صدا و سیما برگزار می‌شود.

مرحوم اسدزاد روز یکشنبه (سوم شهریورماه) چشم از دنیا فرو بست.

پخش «وقت صبح» از شبکه تماشا

مینی سریال «وقت صبح» به کارگردانی جواد میرزاآقازاده از امشب، ۱۱ شهریورماه از شبکه تماشا ساعت ۲۴ روی آنتن خواهد رفت.

«وقت صبح» قصه روحانی جوانی را روایت می‌کند که در موقعیت انتخابی قرار می گیرد و این انتخاب او را با چالش‌هایی مواجه می‌سازد.

کاوه خداشناس، نسرین نصرتی، کاظم هژیرآزاد، نگار حسن‌زاده، صدف بهشتی، سلمان خطی، محمد یگانه، پژمان یاوری، لی لی فرهادپور، حسین صفریان، پناه باقریان، آیسان والی و عزت‌الله جامعی ندوشن بازیگران سریال «وقت‌صبح» هستند.

«مثل قاسم» در شبکه امید

ویژه برنامه «مثل قاسم» دهه اول محرم الحرام روی آنتن شبکه امید می‌رود. این ویژه برنامه ترکیبی در تهران با بخش‌های مختلف از جمله مقتل‌خوانی، روایت‌خوانی، نمایش و تعزیه‌خوانی، گفت‌وگو با کارشناس مذهبی، گفت‌وگو با خانواده معظم شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مدافع حرم، پویش عکس و دلنوشته‌های عاشورایی و همچنین  گزارش مردمی از هیئت‌ها و دسته‌های سینه‌زنی و عزاداری و … به مدت ۱۲۰ دقیقه با اجرای مشترک محمدصادق تربتیان و آلاء خامه یار هر شب ساعت ۱۸ از شبکه امید پخش می‌شود.

همچنین این ویژه برنامه در بخشی دیگر به صورت زنده از کربلا با پخش آیتم‌های گفت‌وگو با کارشناسان مذهبی،گزارش از هیئت‌های نوجوانان و پخش نماهنگ‌ها و مداحی‌های نوجوانان با اجرای رامتین چیت‌سازان به مدت ۶۰ دقیقه تقدیم مخاطبان این شبکه می‌شود.

باز پخش این برنامه  هر روز ساعت ۱۱ خواهد بود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *