اتابک نادری: صداوسیما باید نگاهِ به قهرمانان معاصر را تقویت کند

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ این شب‌ها سریال «سلام آقای مدیر» را روی آنتن شبکه دو سیما دارد، در تئاتر و سینما هم مشغول است. اما هنوز وقتی از سریال «شوق پرواز» و فضای بازی در کاری مربوط به شهدا سوالی می‌پرسیم حسرت می‌خورد چرا آن همیّت ساخت یک سریالی مثل «شوق پرواز» یا پرداختن به شخصیت‌هایی همچون شهیدان بابایی و اردستانی در کارهای دیگر ادامه پیدا نکرد.

اتابک نادری که خودش نقش شهید اردستانی را در سریال «شوق پرواز» بازی می‌کرد به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: واقعاً «شوق پرواز» یک کار دلی بود که همه به عشقِ شهید بابایی پای کار آمدند. این را از خود مرحوم یدالله صمدی کارگردان این سریال شنیدم که می‌گفت “همه به عشق عباس می‌آییم.” حتی هم‌دوره‌ای شهید بابایی از بندرانزلی آمد تا از خاطراتش بگوید. او در تماس تلفنی به عوامل کار گفته بود به عشق عباس هرجا باشد می‌آیم.

او به ماجرای پیشنهاد نقش شهید اردستانی اشاره کرد و افزود: وقتی با من تماس گرفتند به دفتر جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده سریال رفتم. آنجا یدالله صمدی را دیدم که مثل همیشه پدرانه من را در آغوش گرفت. درباره سریال صحبت کرد و واقعاً با شنیدن نام سریال، یک شوقی در من ایجاد شد. وقتی که نقش شهید اردستانی هم به من پیشنهاد شد یک حسّ عجیبی در من شکل گرفت. البته من یک اشراف کم و بیش از نیروی هوایی ارتش، شهید بابایی و شهید اردستانی داشتم. چون خانواده همسرم جزو خانواده نیروی هوایی ارتش محسوب می‌شوند.

نادری با اشاره به اینکه شهید بابایی یکی از سرآمدهای قهرمانان معاصر ایران است، تأکید کرد: وقتی قرار شد نقش شهید اردستانی را بازی کنم به سراغ مطالعه و تحقیق درباره این شخصیت ارزشمند رفتم. سراغ کتابی که خاطرات، ساعت‌های پرواز، عملیات‌ها و مسئولیت‌های او را با جزئیات نوشته بود. واقعاً بعد از مطالعه این کتاب به بزرگمردی‌های این فرماندهان سلحشور پی بردم. شهید بابایی یکی از سرآمدهای این عده خاص و قهرمانان معاصر ایران بوده و برای همیشه در تاریخ ماندگارند.  

این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون به خاطره‌ای از یک ادای احترام سه ارتشی اشاره کرد و گفت: هرگز فراموش نمی‌کنم یک بار با شهاب حسینی در صحنه‌های جوانی و آشنا شدن اردستانی و بابایی قرار داشتیم. سه تا از خلبانان پایگاه شکاری تهران چون محل فیلمبرداری ما همان پایگاه بود آمدند و با گپ و گفتی داشتند. وقتی می‌خواستند بروند یک قدم به عقب رفتند و ادای احترام نظامی کردند. شهاب حسینی برگشت و گفت شما می‌دانید که این لباس بازی است و ما بازیگریم. من هم گفتم علاوه بر این لباس، درجه ما هم درجه پایین‌تری نسبت به شماست. ما سروانیم و شما سرگرد و سرهنگ!

وی افزود: سه ارتشی به ما گفتند این احترام را اولاً به لباسی که تن شماست گذاشتیم و ثانیاً این کار را انجام دادیم به خاطر آن اسم‌هایی که روی سینه شماست. این اسم‌ها قهرمانان پروازی کشورمان هستند و همیشه برای ما محترمند. با این ادای احترام به مقام این بزرگواران همه‌مان یا علی گفتیم؛ از همکاران فنی سریال گرفته تا بازیگران. واقعاً شهاب حسینی سنگ تمام گذاشت تا بهترین لحظات و صاف و ساده بودن این شخصیت خلق شود.

نادری در خصوص ساخت سریال‌هایی درباره قهرمانان معاصر و شخصیت‌های بزرگی که سبک‌زندگی‌شان می‌تواند در قالب یک سریال یا فیلم بهتر به نسل جوان آموخته شود، تأکید کرد: به نظرمن خیلی مهم است که ساخت سریال‌هایی مثل «شوق پرواز» بیشتر شود و نه شعاری و بلکه صمیمانه و آموزنده! در پیکره صداوسیما باید این نگاه‌ها به قهرمانان معاصر تقویت شود. نسل جوان ما با این شخصیت‌ها آشنا شوند و لازم است حتماً این اتفاق بیفتد.

وی خاطرنشان کرد: تلویزیون می‌تواند معرفی قهرمانان معاصر را در ژانرهای مختلف چه کمدی و چه جدی تعریف کند. به نظر می‌رسد در این عرصه غفلت کرده‌ایم و کماکان هم با ساخت یکسری از کارهایی که کمتر تأثیر می‌گذارند به این ورطه غفلت ادامه می‌دهیم. ما شخصیت‌های بسیار بارزی داریم که خیلی از آن‌ها در قید حیات هستند و خاطرات‌شان می‌تواند سوژه فیلم‌های اکشن، جذاب و حتی سریال‌های قدرتمندی شود.

بازیگر نقش شهید اردستانی در پایان افزود: صمد بالازاده الان زنده است و جزو همرزمان همین شهداست و یا شهید دوران که زندگی جذاب و تأثیرگذاری برای تبدیل به یک قصه سریالی دارد. باید قصه‌های جامعه خودمان را بسازیم مثل سینمای هالیوود که از قصه‌ها و داستان‌های کوچک، سریال‌ها و فیلم‌های اکشن پرمخاطب درمی‌آورند ما هم این پتانسیل و ظرفیت را داریم که از این فضای دلی و واقعی شخصیت‌های معاصر خودمان بهره لازم را ببریم.  

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *