۱۸۰ چشمه در کهگیلویه و بویراحمد خشک شد

علی داودی‌مهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یاسوج، اظهار داشت: ۵ هزار و ۱۰۰ دهنه چشمه در مناطق مختلف استان اعم از سردسیری و گرمسیری وجود دارد که از این تعداد در سال‌های اخیر ۶۰۰ مورد خشک شدند.

وی با اشاره به اینکه با بارش‌های کم سابقه ۲۰ سال اخیر ۶۰۰ چشمه خشک شده مجدد جوشید، عنوان کرد: تاکنون ۱۸۰ دهنه چشمه فصلی و دائمی از این تعداد خشک شده‌اند که به طور حتم این تعداد نیز افزایش می‌یابد.

داودی‌‌مهر با اشاره به اینکه افت آب در سال‌های کم آبی اخیر به طور میانگین در دشت‌های این استان به ۱۰ متر رسید، افزود: با وجود بارش‌ بیش از یک هزار میلی متر هنوز منابع کاهش یافته جبران نیافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: متوسط بارندگی در این استان ۷۲۰ میلی متر بوده که این میزان امسال به بیش از یک هزار میلی متر رسید که در ۲۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.

داودی‌مهر خاطرنشان کرد: به دلیل بارش‌های مناسب امسال شاهد پر آب شدن ۶۰ دهنه قنات، ۱۵ رودخانه دائمی، ۵۱ رودخانه فصلی و ۱۳ آبشار فصلی در مناطق مختلف استان هستیم.

وی تصریح کرد: ۱۵ دشت این استان در سال‌های متمادی خشکسالی با افت شدید آب مواجه شدند و بارندگی‌های امسال نتوانسته این میزان کاهش سطح سفره‌های زیرزمینی را جبران کند.

انتهای پیام/ن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *