کارگاه‌های پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های کار بالای ۲۰ نفر اردبیل برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، بهزاد ستاری صبح امروز در جلسه هماهنگی برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های کار در اردبیل اظهار داشت: آسیب‌ها و انحرافات ناشی از اعتیاد سرمایه‌های انسانی را هدف قرار داده و به‌تدریج از چرخه جمعیت فعال و مثبت جامعه خارج می‌کند.

وی تصریح کرد: بدون تردید مصرف مواد مخدر در محیط کار یکی از اصلی‌ترین معضلات محیط‌های کاری است؛ بنابراین اجرا و استقرار برنامه‌های ارتقایی و پیشگیرانه در محیط کار بیش از پیش احساس می‌شود چرا که اعتیاد می‌تواند هر نوع محیط کاری اعم از محیط‌های دولتی، صنعتی، خدماتی و خصوصی را تهدید کند.

 مدیرکل بهزیستی استان اردبیل افزود: در این راستا اداره کل بهزیستی استان در نشست‌ها و هماهنگی‌های به عمل آمده با مدیران اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی  استان اقدام به برنامه‌ریزی و اجرای کارگاه‌های آموزشی در محیط های کار و کارگری بالای ۲۰ نفر در سطح  شهرستان‌های استان با موضوع سبک زندگی سالم با محوریت پیشگیری از اعتیاد و سبک زندگی سالم با محوریت فرزندپروری کرده است.

ستاری با اشاره به برگزاری کارگاه‌ها در این زمینه بیان کرد: بیش از ۸۰ کارگاه در این راستا و در طول سالجاری به ویژه در هفته مبارزه با مواد مخدر در سطح استان در حال برگزاری است.

وی گفت: با توجه به اینکه انسان‌ها بیش از نصف زمان بیداری خود را در محیط کار می‌گذرانند و این مقدار بیش از زمان حضور افراد در خانواده است، حضور منظم افراد در محیط ‌کار، سبب می‌شود برنامه‌ها پیشگیری از اعتیاد منظم و پیوسته برگزار شود.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل با اشاره به برنامه‌های فرهنگی هفته مبارزه با مواد مخدر در استان اظهار کرد: برپایی نمایشگاه‌های پیشگیری اولیه از اعتیاد در سطح محله‌های شهری و روستایی به ویژه مناطق آلوده، برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از مصرف مواد برای گروه‌های هدف با اولویت،کارگران، والدین، نوجوانان و جوانان با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود و برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های کار بالای ۲۰ نفر در سطح استان از جمله این برنامه‌هاست.

ستاری از برنامه‌ریزی برای شکل گیری اقدام خودجوش همراه با نوآوری و خلاقیت با مشارکت نوجوان و جوانان در محله‌های شهری و روستایی، به منظور ایفای نقش مؤثر در عرصه پیشگیری خبر داد و افزود: بخشی ار خطبه‌های نماز جمعه توسط ائمه جمعه شهرها به پیام‌های پیشگیری از اعتیاد در راستای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر اختصاص می‌یابد.

وی برگزاری همایش پیاده‌روی خانوادگی، همایش صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر با حضور مسئولان، هنرمندان، نخبگان علمی ، فرهنگی و ورزشی فعالان عرصه مبارزه با مواد مخدر، نصب پلاکارد در تمامی مراکز ام.ام.تی استان مبنی بر مشاور رایگان اعتیاد به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر و نصب خط ملی اعتیاد ۰۹۶۲۸ مشاوره در پیشگیری، درمان و کاهش آسیب و بازدید قهرمانان و ورزشکاران نامی از مراکز بهبودی اقامتی به عنوان سفیران ورزشی را از دیگر برنامه‌های این هفته عنوان کرد.

وی از  تلاش برای تقویت مشارکت آحاد جامعه در عرصه اجتماعی شدن امر مبارزه و مداخله جدی‌تر اجتماعات محلی و سازمان‌های مردم نهاد در سطح استان خبر داد و گفت: برگزاری برنامه مصون‌سازی خانواده محور کودکان زیر سن دبستان در برابر اعتیاد، برگزاری برنامه خانه و مدرسه، برگزاری برنامه مشارکت اجتماعی نوجوانان ایران به عنوان مانا در راستای پیشگیری از آسیب­‌های اجتماعی و ارتقای سلامت اجتماعی نوجوانان، استفاده از ظرفیت خود نوجوانان در طراحی و اجرای برنامه های پیشگیری از اعتیاد ویژه نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ ساله در ۲۷ پایگاه سلامت اجتماعی در استان نیز درنظر گرفته شده است.

انتهای پیام/ ع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *