نخست وزیر روسیه: جنگ تجاری عامل بی‌ثباتی کنونی در جهان است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «کامرسانت» چاپ مسکو نوشته است:  “دمیتری مدویدیف” نخست وزیر روسیه روز جمعه در سخنرانی خود در کنفرانس اقتصادی «روسیه-آفریقا» با شرکت وزرا و تجار روسی و آفریقایی اعلام کرد که یافتن راه حل مشکلات کنونی در روابط تجاری بین روسیه و کشورهای این قاره بسیار نزدیک است و برای رسیدن به این هدف باید راه حل مناسب برای چالش‌های کنونی در جهان به طور مشترک پیدا شود.

مدویدیف گفت، ازجمله این چالش‌ها جنگ تجاری است که برخی کشورها به راه انداخته‌اند که برای حفظ موقعیت رهبری، دفاع از منافع اقتصادی منحصربه فرد با استفاده از روش‌های غیربازاری و رقابت ناعادلانه در روابط تجاری، از چنین جنگ‌های تجاری استفاده می کنند. از جمله عواقب اجرای چنین سیاستی، بی‌ثباتی در بازارهای تجاری و مواد خام در جهان، رشد بدهی‌های خارجی و نابرابری در عرصه اقتصادی و اجتماعی است.

نخست وزیر روسیه یادآور شد: «مواضع مسکو و کشورهای قاره آفریقا در زمینه توسعه روابط بسیار به یکدیگر نزدیک است. همه ما هم عقیده هستیم که در عرصه روابط بین‌المللی باید قوانین بازی یکسانی مورد اجرا قرار بگیرد. ما همگی خواهان ایفای نقش هدایت کننده از سوی سازمان ملل و شورای امنیت هستیم و لازم می دانیم که برای مقابله با چالش‌های کنونی در جهان باید به طور مشترک اقدام شود.»

دمیتری مدویدیف اعلام کرد، اکثر رهبران کشورهای قاره آفریقا آمادگی خود برای شرکت در نخستین نشست سران روسیه-آفریقا در تاریخ که قرار است در ماه اکتبر سال جاری در بندر سوچی برگزار شود را مورد تایید قرار داده‌اند.

به گفته وی، این نشست باید آغاز دوره جدیدی از همکاری‌های دوجانبه بین روسیه و قاره آفریقا باشد. با توجه به عدم هرگونه اختلاف نظر سیاسی جدی، صحبت بر سر توسعه روابط تجاری اقتصادی است. مبادلات بازرگانی بین روسیه و کشورهای آفریقایی طی سال گذشته ۱۷ درصد افزایش یافته، صادرات از روسیه به کشورهای آفریقایی تقریبا ۶ برابر افزایش یافته است. البته هنوز عوامل بی ثبات کننده‌ای وجود دارد.

نخست وزیر روسیه با اشاره به اینکه مسکو مواضع کشورهای آفریقایی در جهت فاصله گرفتن از اقدامات ضدروسی کشورهای غربی در عرصه بین المللی را با ارزش تلقی می کند،  تغییرات در سیستم تجارت جهانی و استقرار مراکز تجاری در کشورهای در حال توسعه را مورد یادآوری قرار داده و تاکید کرد که کشورهای آفریقایی در سایه افزایش موقعیت تجاری و رشد اقتصادی خود در حال جذب سرمایه گذاری از جمله در عرصه های فناوری‌های عالی هستند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *