طرح انتقال آب از دریای عمان به ‌سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی ‌مصوب شد‌

نظر افضلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند با اشاره به نشست مشترک کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست با وزیر نیرو اظهار داشت: بزرگ‌ترین مشکل شهرستان‌های نهبندان و سربیشه نبود و یا کمبود آب شرب بهداشتی در روستاهای این دو شهرستان است و در حال حاضر بالغ بر ۲۰۰ روستا در این دو شهرستان آبرسانی به صورت سیار انجام می‌شود که این زیبنده و شایسته کشور نیست.

وی گفت: نباید در این زمان شاهد آن باشیم که در روستاهای نهبندان و سربیشه به دلیل عدم وجود آب بهداشتی، مردم این روستاها برای استحمام خود از روش‌های قدیمی گرم کردن آب در دیگ و استحمام با آن استفاده کنند.

با بودجه‌های فعلی آبرسانی به روستاها عملا غیر ممکن است

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی افزود: مطالعات برای ساخت مجتمع‌های آبرسانی روستایی در سال‌های گذشته انجام شده و در حال حاضر باید با تخصیص بودجه‌های خوب و در خور توجه در احداث آنها بکوشیم که بودجه‌های فعلی این بخش آبرسانی به این روستاها را عملا غیر ممکن می‌سازد چراکه در دو شهرستان نهبندان و سربیشه در سال گذشته نیازمند ۹۰ میلیارد تومان برای تکمیل این مجتمع‌ها بودیم که با نرخ‌های جدید حداقل ۱۵۰ میلیارد تومان تخصیص اعتبار نیاز است.

افضلی افزود: این در حالی است که کل بودجه استان خراسان جنوبی در آبرسانی روستایی ۲۰ میلیارد تومان است که باید بین ۹ شهرستان استان تقسیم شود و اگر قرار باشد به همین منوال وضع ادامه یابد آبرسانی به مردم محروم این نقطه از کشور شاید تا ۳۰ سال آینده هم به سرانجام نرسد.

وی تصریح کرد: باید در این خصوص چاره‌ای اندیشید تا این معضل که تداوم آن به دنبال خود مشکلات مهم امنیتی (با توجه به مهاجرت مردم از روستاها و خالی از سکنه شدن مرزهای کشور با افغانستان) و اجتماعی (حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ) نیز خواهد داشت هر چه زودتر رفع شود.

در ۳ سال گذشته نتوانسته‌ایم حتی یک پروژه مجتمع آبرسانی روستایی را به سرانجام برسانیم

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: با این اعتبارات در ۳ سال گذشته نتوانسته‌ایم حتی یک پروژه مجتمع آبرسانی روستایی را به سرانجام رسانده و افتتاح کنیم و باید نگاه ملی به این منطقه محروم تغییر یافته و به این دو شهرستان توجه ویژه‌ای برای برخورداری از زیرساخت‌های سکونت در یک محل شود.

افضلی ادامه داد: در این زمینه و در راستای رفع مشکلات این دو شهرستان با پیگیری زیاد موفق شدیم سفر کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی را به استان خراسان جنوبی داشته باشیم که مصوبات خوبی هم در نتیجه این اقدام اتفاق افتاد اما با تخصیص قطره چکانی بودجه‌ها نمی‌توان به تحقق مصوبات امید زیادی داشت بنابراین خواستار تخصیص بودجه ویژه برای این دو شهرستان و برطرف‌سازی مشکلات آن هستیم.

وی با بیان اینکه با مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی مهندسی آب و فاضلاب کشور دیدار کرده و قول سفر وی به این دو شهرستان گرفته شده گفت: از وزیر نیرو نیز درخواست شد با سفر به این دو شهرستان از نزدیک شاهد مشکلات این منطقه بوده و در راستای رفع آنها مساعدت لازم را مبذول دارند که مقرر شد سفر وزیر نیرو به استان پس از سفر مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مهندسی آب کشور اتفاق افتد.

۳ نیروگاه بادی در خراسان جنوبی در حال ساخت است

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در راستای پروژه نیروگاه‌های بادی یک پروژه در شهرستان نهبندان توسط شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) و دو پروژه در شهر درح (یک نیروگاه توسط شستا و یک نیروگاه توسط مپنا) در حال ساخت است که با توجه به ارتفاع بالای شهرستان سربیشه از سطح دریا و وجود بادهای شدید خصوصاً در شهر درح ساخت این نیروگاه‌ها را توجیه پذیر می‌کند.

افضلی افزود: هم اکنون نرخ خرید تضمینی برق تولیدی نیروگاه‌های خورشیدی جوابگوی هزینه‌های ساخت آن نیست و در سال‌های گذشته و با مشارکت کمیته امداد و با مبلغ ۲۵ میلیون تومان در خانه‌های مددجویان کمیته نیروگاه خانگی خورشیدی نصب شد که با توجه به نرخ خرید تضمینی برق هم اکنون درآمد برق تولیدی حتی قسط وام آن را نیز تامین نمی‌کند.

احداث نیروگاه ۷ مگاواتی خورشیدی در سربیشه

وی گفت: هم اکنون در سطح بزرگ نیز در شهرستان سربیشه یک نیروگاه ۷ مگاواتی خورشیدی در حال احداث بوده که این نرخ پایین سرمایه گذاری برای بخش خصوصی این پروژه را نیز دارای عدم توجیه اقتصادی کرده و انتظار می‌رود که با اصلاح و به روزرسانی این نرخ در توسعه تولید انرژی‌های تجدید پذیر تلاش شود.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تاکنون مذاکرات و مکاتبات زیادی در زمینه اعمال تعرفه تخفیف گرمسیری برق در شهرستان نهبندان و به ویژه بخش بندان این شهرستان انجام شده است و با در نظر گرفتن این نکته که فاصله بندان با زابل ۷۰ کیلومتر بوده و زابل از این تعرفه تخفیفی بهره‌مند است اما نهبندان بی‌بهره از وزیر نیرو درخواست شد که این مشکل نیز حل و فصل شده و این منطقه نیز شامل آن تعرفه شوند.

تعرفه تخفیف گرمسیری برق در شهرستان نهبندان اعمال شود

افضلی با بیان اینکه مردم این منطقه از این تفاوت گله‌مند بوده و بارها ابراز داشته‌اند که این تغییر نرخ‌ها موجب مهاجرت به سیستان و بلوچستان شده گفت: از وزیر نیرو درخواست کردیم این موضوع با چاره اندیشی ملی در تغییر شاخص‌های سنجش رفع شود.

وی افزود: پست ۱۳۲ کیلوولتی برق در این منطقه برای برق رسانی صنعتی به معادن منطقه مورد نیاز است که در این زمینه نیز با معاونین وزارت نیرو مذاکره و مکاتبه شده و امیدواریم وزارت نیرو در احداث این پست که نقش به سزایی در رونق اقتصادی و شکوفایی معدنی منطقه خواهد داشت تسریع کند همچنین موضوع انتقال برق از پست احداثی به معادن نیز مطرح بوده که شرکت ایمیدرو قول انجام این بخش را با سرمایه گذاری ۱۹ میلیارد تومانی داده است.

تسریع در احداث سدهای تغذیه‌ای منطقه

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: در زمینه احداث سدهای تغذیه‌ای از وزیر نیرو خواستیم در منطقه سربیشه و نهبندان (چاهداشی و مشوکی و دهنه سرکل) احداث این سدها تسریع یابد چراکه این سدها علاوه بر اینکه نقش بسیار مثبتی در بهبود سطح آب منطقه دارند از خروج آب از کشور به افغانستان نیز جلوگیری می‌کنند.

افضلی افزود: درست است آب خروجی از کشور مجددا در منطقه هامون وارد کشور می‌شود اما باید توجه داشت که آن آب دیگر برای منطقه کارایی ندارد.

وی بیان کرد: از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بحث نیروگاهای بادی در حوزه انتخابیه بود که در حال حاضر عملا از دسترس مردم، کشاورزان خود منطقه خارج شده بنابراین تنها دو راه باقی می‌ماند که یا باید از منطقه هامون صابوری خط انتقال آب خروجی از منطقه به نهبندان و سربیشه احداث شود و یا با احداث سدهای تغذیه‌ای تا حد امکان از خروج آب جلوگیری شود.

بارندگی‌های اخیر موجب نشود از طرح انتقال آب به خراسان جنوبی غافل شویم

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه خطاب به وزیر نیرو عنوان کرد: بارندگی‌های اخیر و تزریق یک میلیارد مترمکعب آب به منطقه سیستان و زابل موجب آن نشود که از طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی غافل شویم چراکه این طرح پس از رایزنی‌های بسیار مصوب شده و اجرای آن لازمه منطقه شرق کشور است.

وزیر نیرو نیز در این زمینه اظهار داشت: این پروژه طبق برنامه‌ریزی انجام شده در حال اجراست و تخصیص اعتبارات مطابق انتظار خواهد بود.

افضلی بیان کرد: در زمینه احداث شبکه آب و فاضلاب سربیشه و با پیگیری‌های زیاد سرمایه‌گذار خصوصی برای اجرای آن باید برای حمایت از این سرمایه‌گذار با استفاده از پساب این طرح برای کشاورزی در پایین دست مجتمع احداثی همکاری شود و انتظار می‌رود وزیر نیرو نیز در این زمینه مساعدت لازم را مبذول دارند.

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *