شهرکرد|واحدهای درسی که در خیابان‌ها پاس می‌شود؛ چراغ‌ قرمزهای زندگی کودکان کار

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، کودکی فصلی از زندگی است که که شاید هر کسی آرزوی بازگشت به آن دوران را دارد زیرا کودکان فارغ از هر دغدغه‌ای با شادی و نشاط در حال لذت بردن از زندگی هستند اما در این بین کودکانی هستند که طعم خوش کودکی را حس نمی‌کنند و زودتر از آنچه که فکرش را بکنیم در کودکی بزرگ می‌شوند.

کودکانی که به دلیل مشکلات خانواده مجبورند به جای بازی تن به کار دهند و بخشی از بار زندگی را به دوش بکشند دورانی به نام کودکی را درک نمی‌کنند زیرا واحدهای درسی خود را در خیابان پاس کرده و اوقات فراغت را زیر نگاه سنگین مردم و آفتاب داغ تابستان و سرمای جانسوز زمستان سپری می‌کنند. متاسفانه این روزها با وجود مشکلات اقتصادی فراوان و فرا رسیدن فصل تابستان تعداد کودکان کار در سطح خیابان‌های شهر رو به افزایش است.

سعید پسری ۸ ساله است که بخشی از بار سنگین زندگی سخت این روزها را به دوش خود می‌کشد او با تمیز کردن شیشه خودروهایی که برای چند دقیقه پشت چراغ قرمز می‌ایستند بخشی از مخارج زندگی خود و خانواده‌اش را تامین می‌کند.

او می‌گوید تا زمانی که پدرم سالم بود و سر کار می‌رفت ما مشکلی نداشتیم اما از وقتی که پدرم بیمار شد و دیگر نتوانست کار کند مادرم با بافتن اسکاج و لیف و فروش آن‌ها درب منازل مردم مخارج زندگی را تامین می‌کند.

این بزرگ مرد کوچک می‌گوید: من و خواهرم وقتی که دیدیم مادرمان به تنهایی کار می‌کند تصمیم گرفتیم به او کمک کنیم من شیشه ماشین‌های پشت چراغ قرمز را تمیز می‌کنم و خواهرم در فروش لیف و اسکاج به مادرم کمک می‌کند.

وقتی از سعید راجع به درس و مدرسه‌اش پرسیدم گفت: من و خواهرم هر دو جز شاگردان درس‌خوان مدرسه هستیم.

شب‌ها تکالیفمان را انجام می‌دهیم و صبح راهی مدرسه می‌شویم و پس از تعطیلی مدرسه راهی محل کار خود یعنی سرچهارراه‌ها می‌شویم اما تصمیم دارم پس از پایان امتحانات مدرسه از صبح زود کارم را شروع کنم تا پول بیشتری دربیاورم.

او می‌گوید برخی از رانندگان توجهی به کار من ندارند اما برخی دیگر با لبخند از من تشکر کرده و مبلغی بابت دستمزد به من می‌دهند برخی دیگر نیز با عصبانیت می‌گویند مگر من گفتم شیشه را تمیز کن که این کار را انجام می‌دهی.

با همه این رفتارها من از کار خود دست برنمی‌دارم زیرا طاقت دیدن مریضی پدر و خستگی‌های مادرم را ندارم و سعی می‌کنم کاری انجام دهم که آن‌ها خوشحال شوند.

جواد نجفی در گفت‌گو با تسنیم اظهارداشت: در حال حاظر تعداد پرونده‌های فعال در مرکز حمایتی آموزشی خانواده تحت نظر بهزیستی که مرتبط با کودکان کار است ۱۰۱ عدد است که از این تعداد ۷۸ پرونده مربوط به پسران و ۲۳ پرونده مربوط به دختران است.

وی افزود: طبق آئین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی نیروی انتظامی، بهزیستی، دادگستری، اداره کار تعاون و رفاه اجتماعی، بیمه‌های خدمات درمانی و تامین اجتماعی، صدا و سیما، آموزش و پرورش و دادگستری دستگاه‌هایی هستند که در ساماندهی کودکان کار و خیابان مشارکت دارند و مباحث تخصصی مرتبط با این کودکان را پیگیری می‌کنند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: با اشاره به اینکه کودکان استان عمدتا کودک کار هستند و کودک خیابان به این معنا که محل کار و زندگی کودک خیابان باشد در استان ما نسبت به استان‌های بزرگ کمتر است، تصریح کرد: کار کودکان در خیابان معلول مشکلات خانواده از جمله فقر، اعتیاد در خانواده و بیماری افراد خانواده است.

نجفی بیان کرد: کودکان کار معمولا در کنار خانواده زندگی می‌کنند اما دارای مشکلات هستند بنابراین خدمات بهزیستی در قالب خانواده به کودکان ارائه می‌شود و بنا نیست کودک از خانواده جدا شود زیرا اگر از مشکلات خانواده غافل شویم علل کار کودک در خیابان برطرف نمی‌شود.

وی گفت: کودکان کار و خانواده‌ آن‌ها به صورت خود معرف یا از طریق اورژانس اجتماعی، مرکز کودک و حمایت از خانواده یا مراجع قضایی و نیروی انتظامی شناسایی می‌شوند. بعد از شناسایی و بازدید از منزل کودکان مسائل و مشکلات آن‌ها بررسی و برنامه‌ریزی می‌شود تا تبعات کار کودک در خیابان به حداقل برسد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی چهارمحال و بختیاری تشریح کرد: کودک کار ابتدا در قالب خانواده بررسی می‌شود، سپس مددکار پرونده و روانشناس مربوطه با بررسی مسائل و مشکلات موجود در خانواده برنامه‌ریزی لازم را انجام می‌دهد و به دستگاه‌های عضو شورای ساماندهی کودکان که مرتبط با آن مشکل باشد ارجاع داده می‌شوند.

نجفی اقدامات بهزیستی استان در راستای حمایت از کودکان کار را چنین برشمرد: ارائه خدمات مددکاری، مشاوره حقوقی، پزشک عمومی، روانشناسی، برگزاری کارگاه‌هایی نظیر پیشگیری از سوءرفتار با کودک، برگزاری کلاس‌های تقویتی درسی و هنری، معرفی به سازمان فنی و حرفه‌ای کلیه برنامه‌ریزی‌ها در جهت توانمندسازی خانوادهاست که تا حد امکان مشکلات کاهش یابد و کودک به خیابان نیاید.

وی گفت: علل و عوامل کودک کار در دست سازمان بهزیستی نیست باید علت کار کودک در جای دیگر شناسایی شود متاسفانه مشکلات اقتصادی موجود موجب افزایش کودکان کار بویژه در تابستان می‌شود.

نجفی عنوان کرد: یک نظر کارشناسی وجود دارد که نباید جلوی کار کودک را گرفت بلکه باید حمایت‌های لازم از کودکان و خانواده‌ آن‌ها انجام شود و علل و عوامل موجبات کار کودک اصلاح شود جلوگیری از کار کودک در خیابان پاک کردن صورت مسئله است.

انتهای پیام/ ع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *