کسب‌وکار تاکسی‌تلفنی‌ها در ارومیه مساعد نیست

به گزارش خبرگزارى تسنیم از ارومیه، راننده‌های آژانس و اتومبیل کرایه، مانند هر صنف دیگری مشکلات خاص خود را دارند، برخی فعالین این صنف در ارومیه میگویند باوجود سالهای سال فعالیت در این زمینه از هیچ امنیت شغلی برخوردار نیستند و مدیریت آژانس هر لحظه اراده کند، می‌تواند عذر آنها را بخواهد.

 زیاد بودن راننده‌ها همیشه سبب می‌شود آنها ساعت‌های زیادی را بیکار بنشینند و آن‌قدر منتظر بمانند تا نوبتشان شود آنها میگویند که فریادشان ٨ سال است به گوش کسی نمی‌رسد.

 نابسامانی در اکثر آژانس های ارومیه/ سیستم رئیس مرئوسی برقرار است!

جودت یکی از رانندگان این صنف در این باره به خبرنگار تسنیم می‌گوید: رانندگان آژانس در ناهماهنگی‌هایی که بعضاً در آژانس‌ها وجود دارد مقصر نیستند و این صاحبان آژانس هستند که  نه تنها هیچ اقدامی در راستای  تثبیت نرخ نمی‌کنند  بلکه بیشتر در صددند نرخ دلخواه خود را  به راننده‌ها تحمیل کنند، این وسط  این راننده است که ضرر می‌کند چون صاحب آژانس هیچ مسئولیتی در مورد کار راننده و حوادثی که او را موقع کار تهدید می‌کند، ندارد و هدفش صرفاً کسب درآمد آژانس است.

این راننده تاکسی‌تلفنی می‌افزاید: صاحبان آژانس معتقدند بیکاری جریان دارد و متقاضی کار فراوان است، پس چه بهتر که راننده فدا شود تا چرخ آژانس بچرخد! گواه ادعای  این راننده چهره‌های جدیدی است که هر چند روز یک بار در آژانس‌ها به کار گرفته می‌شوند و اگر هم زبان به شکایت باز کنند از کار کنار گذاشته شده و راننده جدید جایگزینشان می‌شود تا در نهایت، کار آژانس بیفتد  و منافع آژانس تأمین شود راننده‌ای هم که بخواهد کارش را ادامه دهد ترجیح می‌دهد ضایع شدن حقش را نادیده بگیرد.

یک شهر و هزار نرخ!

عبدالهی راننده دیگری از این صنف می‌گوید: اگر اتحادیه نرخ مصوب را پایه قرار دهد و با احتساب تورمی که سالانه از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود آن را به نرخ پایه اضافه کند و به آژانس‌ها ابلاغ کند دیگر یک شهر با هزار نرخ  نخواهیم داشت و صاحبان آژانس نیز به اندازه نیازشان، راننده استخدام می‌کنند، نه سه برابر نیاز آژانس.

او  می‌افزاید: صاحبان آژانس طبق زنگ خور، کمیسیون آن را دریافت می‌کنند بنابراین فرقی نمی‌کند چه کسی مسافر را به مقصد برساند، راننده‌ها ساعت‌ها منتظر نوبت می‌مانند و اگر صاحب آژانس اولویت را به آشنایانش ندهد سودی هم عاید آنها می‌شود.

به گفته وی اگر برفرض مثال، هر راننده روزی ۲۰ هزار تومان از کار عایدش شود مدیر آژانس با ۲۰ راننده روزی ۱۰۰ هزار تومان سود می‌برد، تازه استهلاک و فرسودگی هم در کار نیست، ولی راننده‌ها مجبورند هرچند وقت یک بار برای سالم نگهداشتن و تعمیر ماشین خود هزینه کنند، از اینکه بسیاری از مدیران، غیر از ۲۰ درصدی که به عنوان حق کمیسیون دریافت می‌کنند، مبالغی را هم به طور غیرقانونی به عنوان مالیات، پول چای و غیره از راننده  می‌گیرند هم بگذریم.

اسدزاده یکی دیگر از فعالین این صنف می‌گوید: روزبه‌روز بر تعداد آژانس‌های اتومبیل کرایه افزوده می‌شود، اگر صفحه نیازمندی‌های روزنامه‌ها را ورق بزنید، آگهی‌های زیادی در مورد استخدام راننده در آژانس‌ها به چشمتان می‌خورد اگر موفق شویم در آژانس‌های بالای شهر مشغول به کار شویم حتماً کسب‌وکار بهتری خواهیم داشت چون هر چه بیشتر به پایین شهر نزدیک می‌شویم، کاسبی این صنف از رونق می‌افتد.

 مشکلات این صنف از دید صاحبان آژانس

علیپور صاحب یکی از تاکسی‌های تلفنی در ارومیه می‌گوید: وقتی یک آژانس روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ زنگ دارد مطمئناً مدیر آژانس نمی‌خواهد هیچ کدام از زنگ‌ها را کنسل کند، چون به ضررش است پس مجبوریم که  بر اساس  تعداد زنگ راننده بیاوریم.

او می‌افزاید: وقتی مدیر آژانس ۳۰۰ یا ۴۰۰ میلیون سرمایه را تبدیل به آژانس کرده مسلم است که باید درآمد بیشتری از راننده داشته باشد. ۲۰ درصد کمیسیون، حق قانونی مدیر آژانس است.

وی می‌گوید: آژانس، صرفه اقتصادی چندانی برای صاحب آن ندارد و مدیر آژانس اگر سرمایه خود را در بانک بگذارد، سود بهتری عایدش می‌شود.

 رئیس  اتحادیه اتومبیل کرایه و تاکسی‌های تلفنی و رسته‌های وابسته ارومیه با بیان اینکه مشکلات این صنف از سوی مسئولین به دیده فراموشی سپرده شده است گفت:  در گذشته کلیه قطعات و لوازم  یدکی به‌صورت تعاونی در اختیار رانندگان قرار می‌گرفت ولی از سال ٩ از حداقل‌ترین امکانات این صنف که صدور کارت سوخت و دوگانه سوز نمودن خودروها و بیمه رانندگان می‌باشد جلوگیری به عمل آمد و فعالین این صنف بدون هیچ سوپسیدی از دولت با این مشکلات فعالیت می‌کنند.

هادی رضایی افزود: رانندگان آژانس و اتومبیل کرایه بدون دریافت هیچگونه مزیتی با نرخ مصوب فعالیت می‌کنند و بااین حال از سوی چندین مرجع دولتی هم مورد کنترل و بازرسی و پرداخت جریمه قرار می‌گیرند.

وی اظهار داشت: فقدان توجه مسئولین به این موضوع باعث شده اکثر خودروهای آژانس به جمع مسافربرهای شخصی بپیوندند یا بهتر بگویم به صف بیکاران این شهر اضافه شده‌اند.

رضایی دوگانگی مدیریت بر امورات  وانت داران و تاکسی تلفنی‌ها و سلب بیمه  را از مشکلات بارز این صنف برشمرد و گفت: تاکسی تلفنی هم از طرف شهرداری و هم اتحادیه صنفی ساماندهی می‌شوند که این دو نهاد هر کدام به سلیقه خودشان صنف تحت پوشش را کنترل میکنند و این امر موجب گردیده هرکس به علت حمایت از اعضای تحت پوشش خود به جای جلوگیری از تخلفات از آنها چشم پوشی کنند.

فعالیت رانندگان تاکسی اینترنتی باید تحت نظارت دقیق باشد

رئیس اتحادیه اتومبیل کرایه و تاکسی‌های تلفنی ارومیه افزود: بارها مکاتباتی از اتاق اصناف ایران مبنی بر واگذاری امور این مؤسسات دریافت کرده‌ایم ولی تابه حال  اقدامی مشاهده نکرده‌ایم.

وی گفت: از سال  ٩٣ سایت بیمه تأمین اجتماعی رانندگان بسته شده و عدم صدور کارت سوخت یارانه هم مشکلات این صنف را تشدید کرد.

رضایی اظهار داشت: در رابطه با  تاکسی‌های اینترنتی مجوز دار بحثی نیست ولی طبق قانون نظام صنفی می‌بایست فعالیت این فعالان و رانندگان از طریق اتحادیه مورد کنترل قرار بگیرند و به سایر مسائل در کمیسیون‌های پنج گانه پرداخته شود.

در این میان بسته‌های حمایتی از رانندگان تاکسی باید از سوی دولت تخصیص یابد اما چندین سال است که دولت یارانه سوخت و بیمه رانندگان را قطع کرده و بعد از شکل‌گیری تاکسی‌های اینترنتی مثل اسنپ، استقبال مردم از اتومبیل کرایه به دلیل آنکه استفاده از تاکسی اینترنتی را سفری ارزان‌تر می‌دیدند مقداری کمتر شد اما در حال حاضر این قضیه در حال برگشت بوده و ماهم پیگیر مسائل این صنف هستیم.

بااین‌حال مصائب و مشکلات این صنف هم از دید رانندگان هم اتحادیه رسیدگی مسئولین را می‌طلبد این مؤسسات برای مراسم تشریفات، جلسات، جشن عروسی و غیره ارائه‌دهنده خدماتی هستند که اسنپ و تپسی انجام نمی‌دهند.

گزارش از راضیه محمودپور

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *