منحنی افت دشت اردبیل متوقف شده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، اصغر سلیمان‌زاده صبح امروز در نشست با رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل اظهار داشت: طرح داناب یکی از طرح‌های مهم وزارت نیرو در راستای فرهنگسازی استفاده صحیح از منابع آب است و در دو سال اخیر و با اجرای برنامه‌های تعادل‌بخشی منابع آب فرونشست دشت اردبیل متوقف و منحنی افت دشت به صفر رسیده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: در دو سال اخیر و با اجرای برنامه‌های تعادل‌بخشی منابع آب فرونشست دشت اردبیل متوقف و منحنی افت دشت به صفر رسیده است.

وی به سابقه همکاری آب منطقه‌ای با جهاد دانشگاهی و موفقیت این نهاد انقلابی در راستای اجرای طرح‌های مهم پژوهشی و تحقیقاتی در کشور اشاره و بیان کرد: اجرای طرح داناب با همکاری آموزش و پرورش و جهاد دانشگاهی ما را در رسیدن هر چه سریعتر به اهداف متعالی در حوزه آب یاری می‌کند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل بحران آب را در کشور یک بحران جدی اعلام کرد و گفت: علیرغم اینکه قرار بود اجرای طرح داناب از آبن ماه در اردبیل آغاز شود اما به دلیل مشکلات اعتباری وقفه‌ای در اجرای آن ایجاد شد که امیدواریم همکاری جهاد دانشگاهی در اجرای این طرح بتواند گام‌های اساسی و موثری را در اجرای به موقع و زمان‌بندی مناسب آن پیش‌روی ما قرار دهد.

سلیمان‌زاده برگزاری کارگاه‌های آموزشی صیانت از منابع آب از سوی جهاد دانشگاهی را در شهرستان‌هایی همچون پارس‌آباد و خلخال یادآور شد و بیان کرد: در راستای اجرای طرح تعادل‌بخشی در دشت اردبیل آب منطقه‌ای برنامه‌های متعددی را اجرا کرده که خوشبختانه امسال شاهد متوقف شدن منحنی افت دشت اردبیل بودیم که این در سایه تلاش مجموعه‌ها و نهادهای فرهنگی و کارشناسان شرکت آب اردبیل بوده است.

وی کیفیت اجرای برنامه‌های محوله از سوی آب منطقه‌ای اردبیل را در قالب تفاهمنامه مشترک یادآور شد و افزود: ما سابقه همکاری نزدیکی را با جهاد دانشگاهی اردبیل در طرح‌های متعدد داشتیم که همکاری مشترک در اجرای طرح داناب با جهاد دانشگاهی ما را به اهداف خود در فرهنگسازی استفاده بهینه از منابع آب نزدیک می‌کند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برنامه‌ریزی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی در راستای طرح تعادل‌بخشی و مدیریت آب را یادآور شد و گفت: وجود بحران آب در کشور بر کسی پوشیده نیست و در صورتی که چنین وضعیتی در کشور تداوم یابد قطعا در آینده با بحران‌های متعدد اجتماعی مواجه خواهیم شد.

سلیمان‌زاده ایجاد نگرانی و حساسیت در جامعه در خصوص بحران آب را مهم دانست و اظهار کرد: ما باید نسبت به اصلاح فرهنگ نامناسب برداشت غیرمجاز از دشت اردبیل اقدام کنیم که در این راستا با پلمپ چاه‌های غیرمجاز در اردبیل اقدام شایسته‌ای در حوزه تعادل‌بخشی انجام شده است.

وی افزود: در حال حاضر تنها ۷۵ چاه غیرمجاز در اردبیل وجود دارد که در آینده نزدیک با پلمپ این چاه‌ها نیز برداشت‌های غیرمجاز از دشت اردبیل به حداقل خواهد رسید.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل هدف از طرح داناب را آشنایی دانش‌آموزان با راهکارهای حفاظت و صیانت از منابع آب اعلام و خاطرنشان کرد: هر چقدر این حساسیت و فرهنگ از سنین پایه در دانش‌آموزان ایجاد شود به همان میزان موفقیت طرح‌های آب تضمین شده است.

سلیمان‌زاده با بیان اینکه ۶۳۰ میلیون مترمکعب از دشت اردبیل آب برداشت شده است، تصریح کرد: این میزان باید ۱۳۰ میلیون مترمکعب باشد که آمارها حاکی از وضعیت نامساعد برداشت آب از دشت اردبیل است.

انتهای پیام/ن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *