قزوین| کنترل مجرمان سابقه‌‌دار از مهم‌ترین راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، محمد قاسمی صبح امروز در اولین جلسه ستاد کنترل مجرمین سابقه‌دار که در سالن جلسات دادسرای قزوین برگزار شد، اظهار داشت: این جلسه یکی از نیازهای استان بوده که اجرای ان به صورت سازمان‌دهی شده و هدفمند مغفول مانده بود و در اواخر تیر ماه امسال دستور کنترل مجرمان سابقه دار از سوی ریاست قوه قضاییه ابلاغ شد.

وی بیان کرد: هدف این دستورالعمل شناسایی، تشکیل بانک اطلاعاتی روزامد، اطلاع از اخرین وضعیت حبس، آزادی و رهایی، اشراف اطلاعاتی و رصد اقدامات و سلب هر گونه تحرک و اقدام سو، پیشگیری از تکار جرم و افزایش هزینه‌های ارتکاب به جرم مجدد در راستای اصلاح رفتارهای مجرمانه مجرمان سابقه‌دار و حرفه‌ای و ایجاد هماهنگی با سازمان‌های نهادهایی که با این مجرمان در ارتباط هستند.

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین گفت: متناظر این جلسه این ستاد در شهرستان‌ها نیز در دستور کار قرار می‌گیرد و سعی و تلاش بر این است که هزینه‌ ارتکاب به جرم مجدد بالا رفته و مجرمان حرفه‌ای تحت کنترل قرار گیرد.

وی عنوان کرد: امروزه بسیاری از مجرمان تکرار جرم به عادت می‌کنند و به مجرم حرفه‌ای تبدیل شده‌اند و با جرائم متعدد وارد سیستم قضایی و زندان می‌شوند.

قاسمی تاکید کرد: هدف اصلی این دستور العمل در راستای اصلاح رفتار مجرمانه مجرمان سابقه دار و کنترل افراد بوده تا قبل از اتکا به جرم از اقدامات مجرمانه این افراد اگاه شده و برخورد شدید شود.

وی تصریح کرد: عفو یکی از راه های مجازات و اصلاح مجرم بوده و انتظار می‌رود درصدی از افرادی که مشمول عفو شده‌اند به زندان‌ها بازنگردند که باید به منظور کنترل و پیشگیری از وقوع جرم تمام دستگاه‌های نیرو انتظامی، سپاه، اطلاعات، استانداری و غیره مشارکت کنند.

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین ادامه داد: خدماتی که نهادهای اجتماعی کمیته امداد، ستاد دیه و انجمن زندان‌ها و غیره همچون حرفه‌اموزی، اشتغال به کار در راستای پیشگیری و ورود مجدد به زندان به زندانیان ازاد شده و خانواده‌های آنها ارائه می‌دهد پاسخگوی نیازهایشان نبوده و باید این حمایت‌ها افزایش یابد.

انتهای پیام/ ع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *