واکنش کردهای مخالف به اردوغان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری demokrathaber، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه  رهبر حزب عدالت و توسعه در روزهای اخیر و در پاسخ به سران حزب دموکراتیک خلق‌ها که از واژه «کردستان» استفاده کرده بودند٬ اعلام کرد: «ما در این کشور جایی به نام کردستان نداریم. اگر به دنبال کردستان هستید٬ گم شوید و به شمال عراق بروید.»

ساروخان اولوچ سخنگوی حزب دموکراتیک خلق‌ها در پاسخ به اظهارات اردوغان گفت: ما چمدان‌هایمان را جمع کرده‌ایم٬ بلیط گرفته‌ایم و همراه با میلیون‌ها رای دهنده٬ به شمال عراق می‌رویم.

وی در ادامه افزود: اگر چه من این حرف‌ها را با حالت تشر و خنده اعلام می‌کنم، اما واقعاً باید گریست. باید گریست به حال کشوری که رئیس جمهور آن به سادگی به حزبی که ۶ میلیون رای دهنده دارد٬ می‌گوید گم شوید و به شمال عراق بروید. این ادبیات تحقیر آمیز٬ به هیچ وجه قابل قبول نیست.

سخنگوی حزب دموکراتیک خلق‌ها در ادامه گفت: خود اردوغان بارها در گفت‌وگوهای تلویزیونی خود و به ویژه در سال ۲۰۱۳ از واژه کردستان استفاده کرده است. همه شما دیدید که او نامه سلطان سلیمان قانونی را در تلویزیون خواند که در آن نامه به لفظ کردستان اشاره شده بود.

اولوچ در ادامه گفت: اردوغان به شکل ویژه در استان‌های منطقه کارادنیز (دریای سیاه) در این مورد حرف می‌زند و می‌گوید ما کردستان نداریم. هدف دقیق او٬ این است که ترک‌های متعصب کارادنیز را به جان کردها بیاندازد و دوقطبی ترکی – کُردی ایجاد کند.

از دیگر سو، سزایی تمللی رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها در سخنرانی خود در استان کردنشین آگری در پاسخ به اظهارات اردوغان گفت: ما هیچ جا نمی‌رویم و تنها جایی که بخواهیم برویم و دیگران را هم با خودمان ببریم٬ صندوق‌های رای است. ما و هواداران میلیونی‌مان در روز انتخابات این واقعیت را اثبات می‌کنیم که این کشور مشکل بقا ندارد بلکه تهدید بقا فقط شامل حال اردوغان و باغچلی است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *