دست‌نوشته‌های شهدا کتاب می‌شود

علیرضا مزاری مولف کتاب «گردان ۴۰۹» و فرزند شهید حجت‌الاسلام علی مزاری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، درباره جدیدترین کتاب در دست انتشار خود گفت: بنده در دوران حضورم در جنگ دفترچه‌ای همراه داشتم که رزمندگان در آن نکاتی را یادداشت می‌کردند. در آن دوران مرسوم بود که از رزمندگان شفات‌نامه می‌گرفتیم به این منظور که اگر شهید شدند ما را شفاعت کنند، اما وصیت‌ها و مناجات‌هایی نیز می‌نوشتند.

نویسنده کتاب «گردان ۴۰۹» افزود: حدود ۵۰ دست‌نویس از رزمندگان در این دفترچه موجود است که بیست نفر از آنان شهید شدند. خیلی از رزمندگان دیگر نیز دفترچه و آلبوم‌های عکس داشتند که این عکس‌ها و دست‌نویس‌ها باید ماندگار بماند.

وی یادآور شد: تعدادی از این بیست شهید از سرداران سیستان و بلوچستان، کرمان و … بودند که شهید محمد علی جعفرزاده، شهید مرتضی پیشداد، شهید مهدی ابراهیمی، شهید علی بینا و … از جمله آنها هستند.

 

 

به گفته وی، خیلی از تصاویر دوران جنگ پس از این همه سال هنوز اسکن نشده و رنگ آنها رفته و کیفیتشان را از دست دادند که خوب این اینگونه تصاویر اسکن شود تا در تاریخ ماندگار باشد.

مزاری تصریح کرد: این اثر آماده چاپ است، اما فعلاً منتظر نهادی برای چاپ این کتاب هستیم. درست است که کشور در شرایط اقتصادی مساعدی نیست، اما این دست کارها ارزششان بسیار است و جزو سرمایه‌های کشور به شمار می‌روند.

نویسنده کتاب «گردان ۴۰۹» با ابزار تأسف از اینکه امروز برای جونان کشور الگوسازی درستی صورت نمی‌گیرد، گفت: این دست‌خط‌ها باید به یادگار بماند و مردم به خصوص نسل جدید آنها را ببینند، آنها باید بدانند که سال‌ها پیش نوجوانان و جوانانی هم سن و سال خودشان از بسیاری از خواسته‌هایشان گذشتند و پا در میدان نبرد گذاشتند و به دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌ها پرداختند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *