وظیفه خلیلزاد دیدار با طرف‌های تاثیرگذار برای برقراری صلح در افغانستان است

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، «آلیس ولز» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی اظهار داشت که واشنگتن برای دستیابی به توافق صلح با طالبان ضرب‌الاجل تعیین نکرده است اما برای دستیابی به صلح نیاز فوری احساس می‌شود.

ولز با تاکید به اینکه واشنگتن نقش تسهیل کننده گفت‌وگوهای صلح را ایفا می‌کند درباره نقش «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان به «رادیو آزادی» گفت، وظیفه این دیپلمات کهنه‌کار دیدار با تمام طرف‌های دخیل در روند صلح است تا زمینه ایجاد روند صلح که تمام افغان‌ها در آن شریک باشند، فراهم گردد.

خلیلزاد نیز اخیرا در گفت‌وگو با «پی‌بی‌اس» ابراز امیدواری کرده بود که پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده صلح در افغانستان برقرار شود تا زمینه حضور طالبان نیز در انتخابات فراهم شود.

با این حال برخی کارشناسان بر این باورند که با توجه به تفاوت خواسته‌های طالبان و دولت افغانستان، این کشور تا رسیدن به تفاهم و آشتی ملی فاصله زیادی دارد و آمریکا نیز با درک این موضوع تلاش دارد تا با سرگرم کردن طالبان به مذاکره، برای برگزاری انتخابات ۲۰۱۹ زمان بخرد تا ضمن جلوگیری از تکرار بحران انتخاباتی در سال ۲۰۱۴ از فروپاشی دولت کابل جلوگیری کند.

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *