تخصیص اعتبار چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی برای نوسازی هنرستان‌های استان قم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، جلسه شورای آموزش‌وپرورش عصر امروز با حضور سید مهدی صادقی استاندار قم و برخی از مدیران استانی در سالن امام جواد (ع) استانداری برگزار شد.

در این جلسه، معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش‌وپرورش استان قم اظهار داشت: هم از جانب سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و هم از سوی سامانه آموزش‌وپرورش برنامه‌ریزی‌ها انجام‌شده و استان قم درزمینهٔ عملکرد سالیانه و رسیدن به هدف مطلوب رتبه نخست کشور را از جانب سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به دست آورد.

شرکت ۲۰۵ هزار دانش‌آموز قمی در مسابقات قرآنی

حمزه‌ای با ارائه آمار مربوط به برنامه‌های فرهنگی افزود: چهار اداره فرهنگی هنری، قرآن عترت و نماز، امور تربیتی و اداره مشاوره تربیتی وجود دارد که در برنامه‌های انجام‌شده، ۱۵۲ هزار نفر در دو بخش فردی و گروهی شرکت کرده بودند.

وی گفت: در بخش قرآن عترت و نماز در سال گذشته ۲۰۵ هزار دانش‌آموز در بخش‌های گروهی و انفرادی شرکت کرده بودند که ۳۸ رتبه کشوری فقط در بخش قرآن به دست آمد.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش‌وپرورش استان قم فعالیت‌های مشاوره‌ای آموزش‌وپرورش را موردتوجه قرار داد و عنوان کرد: مرکز خدمات مشاوره‌ای در چهار نقطه به فعالیت می‌پردازد و بهترین نیروهای مشاوره‌ای استان در این مرکز در صبح و بعدازظهر به امور دانش‌آموزان رسیدگی کردند.

وی با برشماری تشکل‌های دانش‌آموزی فعال در استان، تأکید کرد: انجمن اسلامی، بسیج دانش‌آموزی، پیشتازان و هلال‌احمر ازجمله تشکل‌های دانش‌آموزی موجود است که هلال‌احمر ۱۰۰ مرکز دادرس را در مدارس استان تشکیل داده است.

حمزه‌ای با تأکید بر اهمیت مطالعه و بالا بودن سرانه مطالعه در بین دانش‌آموزان، بیان کرد: کتابخانه‌های کلاسی و آموزشگاهی نیز از دیگر امکانات بوده که کتابخانه‌های کلاسی می‌تواند در افزایش سرانه مطالعه دانش‌آموزان مؤثر باشد که از بین کلاس‌های موجود در مدارس استان سه هزار و ۳۰۰ کلاس به‌صورت کتابخانه درآمده‌اند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش‌وپرورش استان قم ادامه داد: طرح امام شناسی و سبک زندگی معصومین از برنامه‌های دیگر بوده که در سال گذشته امام زمان(عج) و در سال جاری امام حسن عسکری در محوریت این طرح قرارگرفته است.

وی تفاهم‌نامه‌های اخیر آموزش‌وپرورش درزمینهٔ پرورشی را موردتوجه قرار داد و ابراز کرد: در حوزه مهدویت نه مورد تفاهم‌نامه به انجام رسیده، همچنین ۲۹ تفاهم‌نامه در حوزه تربیتی با همکاری حوزه علمیه به انجام رسیده است.

حمزه‌ای مطرح کرد: ۵۷۰ هیئت دانش‌آموزی در سازمان تبلیغات اسلامی به ثبت رسیده و در کنار آن جشن تکلیف دانش‌آموزی با موضوع نماز برگزار می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش‌وپرورش استان قم دستاوردهای دانش‌آموزان قمی را یادآور شد و خاطرنشان کرد: موفقیت دانش‌آموزان در مسابقات و شرکت ۲۰۵ دانش‌آموز قمی در مسابقات قرآنی و کسب مقام‌های بالا از مهم‌ترین دستاوردهای قرآنی استان بوده که بیش از ۴۷ هزار دانش‌آموز در سایت قرآنی طراحی‌شده عضو هستند.

وی اظهار داشت: در مسابقات کشوری احکام، یک نفر مقام نخست را کسب کرده و در مسابقات نهج‌البلاغه یک نفر، در مسابقات آوایی چهار نفر و همچنین در نمایش‌های کشوری استان قم رتبه نخست را در کشور دارا است.

حمزه‌ای با اشاره به بخشی از موفقیت‌های دانش‌آموزان قمی در مسابقات کشوری، افزود: حضور در رشته هنری با ۲۱ هزار دانش‌آموز استان، سرود همگانی ۱۵۳ هزار و کسب رتبه نخست استان در این حوزه، کسب دو رتبه برگزیده در نمایش عروسکی، رتبه دوم کشوری در صداپیشگی عروسکی، رتبه نخست کشوری در رشته داستان‌نویسی، ۱۰ مقام برتر کشور در بخش ادبی، ۱۰ مقام برتر کشوری در بخش بازی‌های رایانه‌ای، ۱۰ مقام کشوری در رشته هنرهای دستی و ۱۱ مقام کشوری در رشته‌های مختلف هنری ازجمله دستاوردهای استان در سال گذشته است.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش‌وپرورش استان قم  کمبود اعتبارات فرهنگی و پرورشی را یکی از معضلات آموزش‌وپرورش استان دانست و تأکید کرد: در سال گذشته تعداد روحانیون حاضر در مدارس کشور از ۱۸ هزار نفر به ۱۲ هزار نفر کاهش داشته و متأسفانه به همین تعداد روحانی نیز مبلغ حق القدم با کمترین میزان پرداخت‌شده که لازم است در این حوزه اعتباراتی تخصیص داده شود.

۷۰ واحد آموزشی فنی حرفه‌ای در استان قم فعال است

رضا سیار فرماندار قم نیز در ادامه این جلسه، عنوان کرد: برتری‌ها و تأثیرات مثبت از یکدیگر در برنامه‌های مختلف همچون نماز جمعه و برنامه‌های صداوسیما باید موردتوجه قرارگرفته و این الگو گیری از اصول مثبت و مناسب بسیار سازنده است.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش‌وپرورش استان قم نیز در ادامه این جلسه، تصریح کرد: بالغ‌بر پنج میلیون نفر در کشور بیکار بوده‌اند که از این تعداد ۱۶ درصد در بخش‌های دولتی جذب می‌شوند و در این میان اهمیت هنرستان‌ها و تربیت نیروهای فنی بسیار محسوس است.

وی با اشاره به تعداد هنرستان‌های موجود در استان عنوان کرد: در استان ۷۰ هنرستان وجود دارد که از این تعداد ۴۰ هنرستان کاردانش و ۳۰ هنرستان فنی و حرفه‌ای است.

علیرضا یاری خاطرنشان کرد: در هنرستان‌های استان کمبود شدید تجهیزات وجود دارد و ۱۲۰ میلیون از اعتبارات به هنرستان تخصیص داده‌شده و کارخانه‌ها دراین‌بین به تعهدات خود در تحویل تجهیزات عمل‌نکرده‌اند.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش‌وپرورش استان قم بابیان اهمیت کار هنرستان‌ها در استان گفت: به دلیل اقبال بالای مردم به هنرستان‌ها، برخی از آن‌ها به‌صورت دو نوبت‌کار می‌کنند و نسبت به سال گذشته ۴ درصد رشد وجود داشته است.

سید حسن رضوی رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان قم نیز بیان کرد: در سال جاری چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیارد تومان جهت نوسازی و تجهیز هنرستان‌ها و مدارس فنی و حرفه‌ای در نظر گرفته‌شده است.

انتهای پیام/ ت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *