۱۵ سال زندان برای فساد مالی رئیس جمهور سابق کره جنوبی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دادگاهی در سئول امروز جمعه “لی میونگ باک” رئیس جمهور سابق کره جنوبی را به جرم فساد مالی به ۱۵ سال زندان محکوم کرده است. این تازه ترین مورد از فساد مالی دولتمردان ارشد کره جنوبی طی ماه های اخیر به شمار می رود.

بر اساس این گزارش “لی” که طی سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ میلادی قدرت را در دست داشته است، چهارمین رئیس جمهور کره جنوبی است که به زندان محکوم می شود. پارک گئون هائه رئیس جمهوری که پس از “لی” به قدرت رسید نیز اخیرا به خاطر دست داشتن در پرونده های متعدد رسوایی مالی به زندان محکوم شده است. هائه اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی از قدرت برکنار شد.

لی میونگ باک با اتهامات مربوط به دریافت منابع مالی غیرقانونی به ارزش ۱۰ میلیون دلار از موسسات و شرکت هایی مثل سامسونگ متهم شده است.

این دادگاه سئول رئیس جمهور سابق کره جنوبی را در ارتباط با پرونده اختلاس و رشوه به ارزش ۲۴٫۶ میلیارد وون معادل ۲۱٫۷۷ میلیون دلار از یک شرکت خصوصی قطعات خودرو که توسط برادرش اداره می شده است، گناهکار تشخیص داده است. رئیس جمهور سابق کره جنوبی علاوه بر محکومیت به زندان، به پرداخت ۱۳ میلیارد وون جریمه نیز محکوم شده است.

چونگ کای سان قاضی این پرونده در اظهاراتی گفت: چنین اقداماتی از سوی رئیس جمهور که رئیس دولت به شمار می رود، به شدت محکوم است و موجب لطمه خوردن به اعتماد مردم می شود.

لی ۷۶ ساله هرگونه اشتباه و جرم خود را رد کرده و گفته است: تحقیقاتی که منجر به محاکمه من شده است، با انگیزه های سیاسی و انتقام از سوی مون جائه این رئیس جمهور فعلی کره جنوبی بوده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *