سفیر روسیه در آمریکا: ترامپ به توافقات مهم شفاهی با پوتین دست یافته است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در آمریکا در اظهاراتی گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دیدار خصوصی در هلسینکی به توافقات مهم شفاهی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دست یافته است.

واشنگتن پست به نقل از سفیر روسیه افزود: همکاری در سوریه و کنترل تسلیحات دو مساله مهمی است که رهبران آمریکا و روسیه توافقات مهمی را درباره انها حاصل کرده اند.

ولی روزنامه واشنگتن پست نوشت: مقام های عالی رتبه دولت ترامپ هنوز نمی دانند که رئیس جمهور امریکا چه قول هایی به پوتین در جریان نشست دو ساعته در هلسینکی داده است.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید و هیتر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هر دو اعلام کرده اند که روسای جمهور آمریکا و روسیه درباره موضوعات کلی صحبت کرده اند ولی حاضر به ارائه جزئیات بیشتر نشده اند.

نوئرت گفت: وزارت خارجه آمریکا در حال ارزیابی ۳ موضوع مهم است از جمله تشکیل یک کارگروه متشکل از رهبران تجاری آمریکایی و روسی، یک شورای کارشناسی بین دو کشور و برگزاری نشست هایی با شورای امنیت ملی روسیه.

سندرز نیز در جمع خبرنگاران گفته است که “ترامپ و پوتین درباره اوضاع انسانی در سوریه، بلندپروازی های هسته ای ایران، امنیت اسرائیل، خلع سلاح هسته ای کره شمالی، اوکراین و اشغال کریمه، کاهش زرادخانه های هسته ای آمریکا و روسیه ” رایزنی کرده اند.

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز روز چهارشنبه گفته است که کرملین اماده همکاری برای اجرای توافقات این نشست است.

پوتین در کنفرانس خبری دوشنبه پس از دیدار با ترامپ گفت: جنگ سوریه می تواند یک نقطه آغاز برای توافقات دوجانبه با آمریکا باشد.

وی افزود: با ترامپ بر سر امنیت مرزهای اسرائیل با سوریه به توافق دست یافتیم .

سفیر روسیه در آمریکا نیز در عین حال گفته است که مسکو به گروگانی برای منازعات سیاسی داخلی آمریکا تبدیل شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *