ویژه برنامه‌های بزرگداشت احمدبن‌موسی(ع)؛ از ورود کاروان نمادین تا تجمع هیئات مذهبی در حرم مطهر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، روز ششم ذی‌القعده، بزرگداشت مردی است که سید السادات الاعاظم و امانتدار ولایت نام گرفته و امروز اگر شیعه به فرهنگ رضوی می‌بالد از امانت‌داری و ولایت‌مداری حضرت احمدبن‌موسی(ع) است. 

در دهه کرامت برنامه‌های مختلفی توسط دستگاه‌های مختلف و حرم مطهر برای گرامیداشت این دهه تدارک دیده شده است اما شاه بیت تمام این برنامه‌ها در روزهای پنج‌شنبه و جمعه، روز و شام بزرگداشت حضرت احمدبن‌موسی(ع)، قرار گرفته است. 

ورود کاروان نمادین احمدبن‌موسی(ع) به شیراز

برنامه‌ها با ورود نمادین کاروان احمدبن‌موسی(ع) به شیراز آغاز می‌شود؛ علیرضا حیدرپور، هنرمند آئینی پیشکسوت استان فارس که مدت ۱۰ سال است این کاروان را راه‌اندازی می‌کند، در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: این برنامه عصر روز پنج‌شنبه ۲۸ تیرماه از مقابل اداره ارشاد شیراز آغاز می‌شود و به سمت حرم احمدبن‌موسی(ع) ادامه دارد. 

به گفته وی بیش از ۱۰۰ نفر از هنرمندان در این حرکت سهیم هستند و  این کاروان متشکل از حضرت احمدبن‌موسی(ع) و همراهانش و تعدادی از سپاهیان قتلغ هستند که با لباس پوشیدن هنرمندان و انجام برهه‌ای از آن حرکت بخشی از تاریخ به این وسیله بازسازی می‌شود. 

تلاوت قرآن، نقل‌پاشی بانوان شیرازی بر سر کاروان، استقبال مردم با گل از این کاروان و نواختن نقاره بخشی از برنامه‌ کاروان نمادین است که این هنرمند پیشکسوت به آن اشاره می‌کند. 

انتهای مسیر این کاروان به آستان مقدس احمدی و محمدی ختم می‌شود و کاروان نمادین حضرت احمدبن‌موسی(ع) در میان هلهله و شادی مردم شیراز و زائران با استقبال خدام به حرم وارد می‌شود. 

سخنرانی ابوترابی در شام بزرگداشت احمدبن‌موسی(ع)

پس از آن غبارروبی ضریح مطهر توسط مسئولان و خادمان برنامه‌ریزی شده که براساس برنامه ساعت ۱۹ تا ۲۰ روز پنج‌شنبه انجام می‌شود. پس از آن برنامه‌های بزرگداشت حضرت با سخنرانی حجت‌الاسلام ابوترابی و مولودی‌خوانی و قرائت دعای کمیل ادامه می‌یابد. 

علاوه بر کاروان نمادین، عصر روز پنج‌شنبه ویژه برنامه کوچ عاشقانه اجرا می‌شود، این برنامه با تجمع و حرکت دسته‌جمعی کاروان‌های پیاده از شهرستان‌های استان فارس آغاز می‌شود و با ورود کاروان‌ها به حرم خاتمه پیدا می‌کند. 

جشن ویژه کودکان، نورباران آسمان حرم در ساعت ۲۱ روز پنج‌شنبه و گل‌آرایی ضریح از دیگر برنامه‌هایی است که در شام بزرگداشت حضرت احمدبن‌موسی(ع) اجرا می‌شود. 

روز جمعه، ۶ ذی‌القعده نیز با برنامه‌های بسیاری همراه است که نخستین آن قرائت دعای ندبه با نوای گرم حاج محمدرضا طاهری و سخنرانی حجت‌الاسلام ماندگاری است. این برنامه به صورت زنده از شبکه یک، شما و استانی پخش می‌شود. 

عرض ارادت خوشنویسان فارس به ساحت مقدس احمدی 

پس از نوبت عرض ارادت خوشنویسان استان فارس است که براساس سنتی ماندگار در مناسبت‌های مذهبی اقدام به کتابت آیات وحی می‌کنند اما این بار دلیل دیگری نیز دارد، احمدرضا نداف، مدیر گروه قرآن و عترت اداره ارشاد اسلامی استان فارس در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: با توجه به اینکه حضرت احمدبن‌موسی(ع) کاتب آیات وحی بودند، به همین مناسبت روز جمعه ۲۹ تیرماه که روز بزرگداشت این حضرت است، جمعی از خوشنویسان استان فارس به کتابت آیات قرآن می‌پردازند. 

به گفته وی این برنامه روز جمعه ساعت ۹ تا ۱۲ در حرم مطهر در رواق دارالعباده برگزار می‌شود. خوشنویسان استان فارس می‌توانند از طریق انجمن خوشنویسان استان فارس برای شرکت در این برنامه اقدام کنند. 

معیاد کریمانه ویژه برنامه دیگری است که در روز بزرگداشت احمدبن‌موسی(ع) برگزار می‌شود، این جشن ویژه خادمان حرم است و ساعت ۱۷ زمان برگزاری آن اعلام شده است. جشن ویژه کودکان ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ نیز از دیگر برنامه‌های این روز است که در بوستان کودک حرم برگزار می‌شود. 

در پایان این روز راهپیمایی و تجمع بزرگ هیئات مذهبی جوانان شیراز ساعت ۱۸:۳۰ در صحن مطهر برگزار می‌شود البته برنامه‌های دهه کرامت همچنان تا میلاد امام رضا(ع) در شیراز و استان فارس ادامه دارد. 

انتهای پیام/م

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *