اصفهان| ‌سخت‌گیری‌های بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مبنا‌ ندارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرضا، علی اصغر رفیعی‌نژاد عصر امروز در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان با اشاره به اهمیت طرح کارورزی، اظهارداشت: اجرای طرح کارورزی در شهرستان شهرضا سبب اشتغال دانش‌آموختگان می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح کارورزی در کشورهای دیگر موفق بوده بنابراین اگر در کشورمان درست اجرایی شود، بسیار مؤثر و کارآمد است، افزود: عدم تناسب رشته‌های دانشگاهی با نیاز بازار را از مشکلات موجود است، اگر رشته‌های تحصیلی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مورد بررسی قرار گیرد می‌توان دریافت که تحصیلات تعداد قابل توجهی از این افراد، مورد نیاز بازار نیست.

وی با بیان اینکه طرح کارورزی سبب آشتی و هم‌افزایی بین علم و تجربه در بخش‌های اقتصادی می‌شود، بیان کرد: علمی در که دانشگاه‌ها آموزش داده می‌شود در اقتصاد کارایی ندارد و تلفیق علم و تجربه می‌تواند مشکلات موجود بخش صنعت، خدمات و کشاورزی را به حداقل برساند.

فرماندار شهرضا با بیان اینکه این طرح می‌تواند بخش قابل توجهی از فارغ التحصیلان را جذب بازار کار کند، گفت: اکنون بسیاری از دانشجویانی که از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل شده‌اند، نتوانسته‌اند با محیط کار آشنا شوند و در هر صورت برخی از نخبگان جامعه که در بخش خصوصی فعال هستند به محیط‌های کارورزی می‌روند.

وی با بیان اینکه واحدهای پذیرنده کارورز باید در خصوص طرح کارورزی توجیه کامل شوند تا نگرانی از بابت قوانین کار نداشته باشند، اظهارداشت: دستگاه‌های شهرستان باید در طرح کارورزی تلاش کنند تا سهیمه خود را جذب کنند.

رفیعی‌نژاد با تأکید بر اینکه رونق اقتصادی و فعال بودن واحدهای اقتصادی باید در دستور کار بانک‌های شهرستان شهرضا باشد، تصریح کرد: بانک‌ها باید در مسائل معیشتی و اقتصادی و اداری در شهرستان مشارکت کنند و اگر سخت‌گیری‌ها در بانک‌ها بومی و استانی است و مبنای قانونی ندارد باید تجدید نظر شود.

وی با تأکید بر این‌که سرمایه‌گذاران نباید در پیچ و خم کاغذبازی ادارات گرفتار شوند، خاطرنشان کرد: دستیابی و رسیدن به تسهیلات را برای مردم و سرمایه‌گذاران نباید سخت کرد.

فرماندار شهرضا با بیان این‌که رؤسای بانک‌ها باید حضور بیشتری در عرصه اشتغالزایی شهرستان داشته باشند، بیان کرد: با توجه به آمار بیکاری شهرستان شهرضا باید آسیب‌شناسی شود که اداراتی که سهیمه کارورزی دارند چرا از آن استقبال نکردند.

۲۲۰۰ نفر تحت پوشش کمیته امداد شهرضا هستند

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرضا با اشاره به تأسیس صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت در شهرستان شهرضا، اظهارداشت: در این قرض‌الحسنه خیران می‌توانند سپرده‌گذاری کنند و هر زمان نیاز داشتند، برداشت کنند و نیازمند نیز توسط خیر سپرده‌گذار معرفی می‌شود.

عبدالرزاق میرزایی با بیان اینکه در این صندوق قرض‌الحسنه ۳۰۰ نفر در نوبت وام کارگشایی هستند و این صندوق نه سود می‌دهد و نه سود می‌گیرد، افزود: ۲ هزار و۲۲۰ خانواده تحت پوشش کمیته امداد شهرضا هستند و توانمندسازی خانواده‌های تحت پوشش این نهاد، یکی از رسالت‌های کمیته امداد امام خمینی(ره) است.

وی با بیان این‌که توانمندسازی خانواده‌ها با هدف ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای این خانواده‌ها انجام می‌شود، افزود: امسال ۴۰۰ نفر در کلاس‌های آموزشی کمیته امداد آموزش دیده‌اند و نیازسنجی و آموزش خانواده‌های تحت پوشش در ۵۲ رشته، پیش از واگذاری تسهیلات انجام می‌شود.

وی با اشاره به پرداخت ۴ میلیارد تومان وام اشتغال به ۲۲۰ نفر توسط کمیته امداد شهرضا، بیان کرد: ۷۸۵ میلیون تومان اعتبارات امدادی شهرستان شهرضا بین واجدان شرایط توزیع شده که واگذاری مجموع اعتبارات زمینه اشغال ۲۶۳ نفر را فراهم کرده است.

میرزایی با بیان اینکه به ازای استخدام یک تا پنج نفر از مددجویان تحت پوشش این نهاد تا یکصد میلیون تومان تسهیلات نیز به کارفرمایان پرداخت می‌شود، تصریح کرد: اگر کارفرمایانی که در هر زمینه اقدام به استخدام افراد تحت پوشش کمیته امداد کنند، تا ۱۸ ماه ۱۰۰ درصد حق بیمه کارفرما و پس از آن تا دو سال ۵۰ درصد این حق بیمه، پرداخت می‌شود.

وی با بیان این‌که کمیته امداد نظارت‌های قبل، حین و تا پنج سال پس از واگذاری تسهیلات را انجام می‌دهد، اضافه کرد: مددجویان با اخذ کارت مهارت و پروانه کسب برای اشتغال می‌توانند دو نوع تسهیلات بانکی تا سقف۲۰ میلیون تومان و تسهیلات امدادی تا سقف۳۵ میلیون تومان دریافت کنند.

کاروزان طرح کارورزی مشمول بیمه مسئولیت مدنی و حوادث می‌شوند

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا در ادامه جلسه با بیان اینکه طرح کارورزی طرحی آموزشی است و کارورزان مشمول قانون کار نمی‌شوند، اظهارداشت: واحدهای پذیرنده بنگاه‌های خصوصی و یا تعاونی هستند که باید حداقل ۳ نفر بیمه شده داشته باشند و در ازای هر ۳ نفر بیمه شده یک نفر کارورز قبول کنند.

مصطفی اباذری با بیان اینکه مدت کارورزی بین ۶ ماه تا یک سال است و کارورزان مشمول بیمه مسئولیت مدنی و حوادث می‌شوند، تصریح کرد: افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق مهارت، تعامل صنعت و دانشگاه و ارتقای اخلاق و صلاحیت حرفه‌ای از مهم‌ترین اهداف این طرح است.

وی با بیان اینکه اجرای طرح کارورزی نیازی به سرمایه‌گذاری به منظور اشتغالزایی ندارد و تنها فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به عنوان نیرو را جذب می‌شوند، بیان کرد: طرح کارورزی با هدف زمینه‌سازی ورود به کار فارغ‌التحصیلان، کسب تجربه، افزایش مهارت، اشتغال پذیری جوانان و ایجاد شغل‌های مناسب و پایدار در شهرضا اجرا می‌شود.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا گفت: در سال گذشته سهمیه شهرستان شهرضا ۱۴۶ نفر بود و امسال ۲۰۶ نفر که تعداد کارورز عهد قرارداد بسته ۲۸ نفر بودند که ۲۰ درصد از سهمیه پوشش داده شده است.

وی با بیان این‌که استان اصفهان در کارورزی رتبه پایینی دارد، خاطرنشان کرد: صنایع، دستگاه‌های مربوطه در سطح شهرستان، واحدهای تولیدی خُرد و کلان، کارگاه‌ها با مشارکت بیشتر در این طرح، از موارد تشویقی آن بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *