بنیاد سالمندان در شهرستان گنبدکاووس تشکیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گنبدکاووس, محمدرضا فشایی ظهر امروز در جلسه شورای ساماندهی سالمندان و شورای مشارکت های مردمی و اجتماعی اظهار داشت: در ۳ ماهه نخست سال جاری این بخش از کمک‌ها و مشارکت های مردمی و اجتماعی به صورت موادغذایی, لوازم ضروری زندگی و کمک های موردی به مددجویان بهزیستی صورت گر فته است.

وی افزود: در ۳ ماهه سوم سال ۹۶ نیز ۸۰۰ میلیون ریال کمک‌های نقدی و غیرنقدی, از طریق مشارکت‌های مردمی جمع‌آوری شده است.

رئیس بهزیستی شهرستان گنبدکاووس تصریح کرد: به کمک ۲ خیر شهرستان گنبدکاووس, ماهانه ۹۰۰ هزار تومان به ۱۳ خانواده تحت پوشش بهزیستی جدا از مستمری‌بگیران کمک می‌شود.

فشایی تاکید کرد: در حال حاضر ۷۵ سالمند در خانه سالمندان گنبدکاووس نگهداری می‌شوند و جامعه هدف سالمندان بیشتر از این تعداد است به صورتی که تنها در حوزه تامین اجتماعی, ۵ هزارو ۴۰۰ نفر بازنشسته, از کارافتاده وجود دارند.

وی یادآور شد: تمهیدات لازم برای تشکیل بنیاد سالمندان فرزانگان, برای ارائه خدمات به بازنشستگان, با هدف ایجاد فضای شور و نشاط اجتماعی و امید به زندگی به صورت گروهی در حال انجام است و مراحل اداری خود را طی می‌کند.

رئیس بهزیستی شهرستان گنبدکاووس با اشاره به اینکه تکریم و احترام سالمندان از ارائه خدمات مهم‌تر است, گفت: سالمندان بیش از ارائه خدمات, نیازمند تکریم و احترام هستند و باید تکریم و احترام در کنار ارائه خدمات در جهت شور و نشاط اجتماعی و امید به زندگانی انجام شود.

وی اظهار کرد: همایش بزرگی به عنوان همایش سالمندان با مشارکت کمیته امداد, بهزیستی, شبکه بهداشت در مهرماه سال جاری همزمان با روز سالمند برگزار خواهد شد.

فشایی تصریح کرد: تنها نهادی که از قبل تولد تا زمان مرگ به معلولان و بیماران مادرزادی خدمات می‌دهد, بهزیستی است, اما مشارکت‌های مردمی به این ارگان نسبت به کمیته امداد و دیگر ارگان‌های خدماتی کمتر است و برای آگاهی‌بخشی مردم در این حوزه همایش مشارکت‌های مردمی با همکاری ارگان های مرتبط در مردادماه در شهرستان گنبدکاووس برگزار می‌شود.

۷۵ درصد مددجویان تحت پوشش کمیته امداد گنبدکاووس سالمند هستند

محمد باقرپور رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گنبدکاووس هم در این جلسه اظهار داشت: ۸ هزار و ۱۷ خانوار در شهرستان گنبدکاووس تحت پوشش کمیته امداد هستند که ۶ هزار و ۱۳ خانوار, یعنی حدود ۷۵ درصد جامعه مددجویان را سالمندان تشکیل می دهند.

وی افزود: پرداخت ماهانه هزینه نگهداری از سالمندان زمین گیر, هزینه بیماران صعب العلاج, اعزام سالمند دارای توانایی دارند به ارودهای زیارتی, تسهیلات و پرداخت وام اشتغال به فرزندان سالمند, از جمله اقدامات کمیته امداد برای این جامعه هدف است.

رئیس کمیته امداد شعبه گنبدکاووس تصریح کرد: ۳۹۸ نفر از سالمندان تحت پوشش کمیته امداد که واجد شرایط بودند, بیمه شدند و هزینه بیمه آنها را کمیته امداد پرداخت می‌کند, و تعدادی از مددجویان که در سنوات گذشته بیمه شده بودند, از خدمات بازنشستگی بهره‌مند هستند.

۷۵ درصد سالمندان روستایی آموزش‌های لازم را دیدند

رضا صابری, مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گنبدکاووس اظهار داشت: ۴۵ درصد جمعیت شهری و ۷۵ درصد جمعیت روستایی, جامعه سالمندان آموزش های لازم در زمینه تغذیه سالم و ورزش را به صورت گروهی و یا چهره به چهره دریافت کردند.

وی افزود: پزشکان متخصص, کارشناسان روان, کارشناسان تغذیه, به صورت دوره ای سالمندان را ویزیت رایگان کرده و خدمات لازم را به این جامعه ارائه می‌دهند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گنبدکاووس تصریح کرد: بنا داریم پارک و یا فضایی را برای اوقات فراغت سالمندان و انجام ورزش‌های مفرح چون شطرنج, بدمینتون, پینگ پنگ و دیگر ورزش‌ها, با همکاری شورای اسلامی شهر, شهرداری, به عنوان پاتوق سالمندان ایجاد کنیم.

انتهای پیام/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *