کردستان|بوی تعفن زباله در "روستای عصرآباد" مریوان+تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مریوان، یکی از معضلاتی که از چند سال گذشته مردم و مسئولان شهرستان مریوان را با خود درگیر کرده بحث زباله‌ها و چاره‌اندیشی برای دفن، تفکیک یا بازیافت و احداث محلی استاندارد برای دپوی زباله‌ بوده، اما این موضوع به کلاف سردرگمی تبدیل شده که هر روز بر پیچیدگی آن افزوده می‌شود و هنوز پس از گذشت ساله‌ها به راه حل درستی نرسیده است.

“روستای عصرآباد”، روستایی است که با شهر مریوان حدود ۵ کیلومتری فاصله دارد اما بوی تعفن زباله‌، زندگی را برای مردم این روستا سخت کرده است، عصرآباد یکی از آسیب‌پذیرترین روستاهای این شهرستان است که متأسفانه سایت و محل دپوی زباله مریوان در این روستا، مشکلات زیست‌محیطی و بیماری‌های مختلفی را برای روستانشینان ایجاد کرده و سبب نارضایتی مردم شده است اما انگار گوش هیچ‌کدام از مسئولان و متولیان به این وضعیت کنونی بدهکار نیست و به نظر می‌رسد اراده‌ای برای برطرف شدن این معضل وجود ندارد.

باید یادآور شد که در زمان فرمانداران و شهرداران سابق و فعلی مریوان بارها وعده حل مشکل مردم روستای عصرآباد و تخلیه زباله شهر مریوان از سایت این روستا و احداث محلی استاندارد برای دپوی زباله‌های این شهرستان به مردم داده شده اما تاکنون این وعده‌های بی‌سرانجام مسئولان، جامه عمل نپوشانده است!، البته باعرض پوزش شاید در حد یک شوخی بوده و وقتی روستانشینان هم می‌بینند اراده‌ای برای تحقق وعده‌ها وجود ندارد، ناامیدی در بین مردم به‌وجود می‌آید و این اقدام، خلاف منویات و تأکیدات رهبر فرزانه انقلاب است.

خبرنگار تسنیم در مریوان به‌دلیل اهمیت موضوع و تلاش برای حل مشکل این روستانشیان، به سراغ مردم روستای عصرآباد مریوان رفت و به‌جای مسئولان پای دردودل‌ها و خواسته‌های آنان نشست که در ذیل از خاطرتان می‌گذرد:

پای دردودل‌های مردم “روستای عصرآباد” مریوان؛ سال‌هاست از بوی زباله رنج می‌بریم

خ.م یکی از اهالی روستای عصرآباد مریوان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: در این روستا علاوه بر اینکه با کمبود امکانات رفاهی و تفریحی روبه‌رو هستیم از بوی سایت این زباله هم رنج می‌بریم و با وجود پیگیری‌های چندین ساله، متأسفانه مسئولان نسبت به حل مشکل ما روستانشینان عصرآباد بی‌توجه هستند و تنها وعده می‌دهند و عملی نمی‌بینیم.

وی گفت: سال‌هاست از بوی زباله رنج می‌بریم، واقعاً کلافه شده‌ایم و با وجود این همه مشکل، نمی‌دانیم به کجا پناه ببریم از شما می‌خواهیم مشکلات ما را به گوش مسئولان برسانید و پیگیری کنید تا بلکه مشکل این همه مردم روستانشین برطرف شود.

س. ش یکی دیگر از اهالی روستای عصرآباد مریوان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: از مسئولان انتظار داریم که دیگر در روستای عصرآباد مریوان زباله تخلیه نکنند، واقعاً بوی زباله زندگی را از ما حرام کرده است، آیا خود مسئولان حاضر هستند یک شبانه‌روز بوی این زباله را تحمل کنند؟ آیا واقعاً بااین شرایط باز از ما انتظار دارید باز در روستا بمانیم.

وی گفت: واقعاً بوی این زباله مشکلات زیادی برای ما روستانشینان ایجاد کرده است، بارها اعضای خانواده‌هایمان بیمار شده‌اند، مسئولان هرسال قول می‌دهند اما به وعده خود وفا نمی‌کنند.

روستانشین عصرآبادی تاکید کرد: از مسئولان انتظار داریم که محلی استاندارد برای دپوی زباله‌های شهرستان مریوان احداث کنند و دیگر زباله را در این روستا تخلیه نکنند و از شما هم درخواست داریم که واقعاً صدای ما را به گوش مسئولان برسانید.

اظهارات دهیار و نایب رئیس شورای روستای عصرآباد مریوان

در گزارش قبلی نیز جلال شریفی دهیار روستای عصرآباد مریوان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به مشکلات موجود در روستا اظهار داشت: سال گذشته دادستان مریوان دستوری مبنی بر ممنوعیت تخلیه زباله مریوان در سایت عصرآباد صادر کردند اما چون شهرداری و شورای شهر نتوانستند هیچ کاری کنند، اردیبهشت‌ماه امسال نیز مجداداً خواستار تمدید مهلت ۳ ماهه شدند.

وی گفت: هنوز پس از گذشت یک‌سال مشکل سایت زباله روستا حل نشده و مجدداً فرصت سه ماهه به شهرداری داده‌ایم تا در این مدت نسبت به ساماندهی و احداث محلی استاندارد برای دپوی زباله مریوان اقدام کنند.

دهیار روستای عصرآباد مریوان تاکید کرد: از مسئولان شهرداری انتظار داریم که به وعده‌های خود عمل و در طول این سه ماه نسبت به ساماندهی و احداث محلی استاندارد برای دپوی زباله مریوان اقدام کنند، در غیر اینصورت چک ضمانت ۵ میلیارد تومانی آنها به اجرا در می‌آید.

همچنین جمال محمودی نائب رئیس شورای روستای عصرآباد مریوان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: پس از گذشت یک‌سال هنوز وعده فرماندار مریوان تحقق پیدا نکرده و اصلاً به وعده خود عمل نکردند.

رئیس شورای بخش مرکزی مریوان خاطرنشان کرد: دپوی این زباله‌ها در روستای عصرآباد مشکلات زیادی برای مردم روستا ایجاد کرده و روز به روز نیز بیش‌تر می‌شود و از مسئولان انتظار داریم مشکل ما را حل کنند.

پس از شنیدن دردودل‌ها و درخواست‌های مسئولان به سراغ امام جمعه مریوان، رفتیم، «ماموستا شیرزادی» که همیشه دغدغه حل مشکلات مردم را دارد، و بارها بابت حل مشکل و تخلیه زباله مریوان از سایت روستای عصرآباد به مسئولان تذکر داده، این‌بار هم خطاب به مسئولان تاکید کرد که هر چه سریع‌تر مشکل این مردم روستانشین را برطرف کنند.

هشدار امام جمعه مریوان به مسئولان؛ هرچه زودتر مشکل مردم روستای عصرآباد برطرف شود

ماموستا مصطفی شیرزادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: سال‌هاست که مشکل ساماندهی مدیریت زباله مریوان و حل مشکل مردمان روستای عصرآباد به حال خود رها شده و مدام وعده امسال و سال آینده را می‌دهند.

وی با قدردانی از صبر و حوصله مردم روستای عصرآباد که چندین سال است این بوی زباله را تحمل کرده‌اند، خطاب به شهردار و اعضای شورای شهر مریوان گفت: همانطور که قبلاً هم این مشکل مردم را پیگیری کرده‌ام، این‌‌بار قطعاً مشکل آنان را به شیوه دیگر بیان می‌کنم و باید هرچه زودتر این معضل برطرف شود.

امام جمعه مریوان تصریح کرد: وقتی شهردار و اعضای شورای شهر مریوان نتوانند مشکل زباله یک روستا را برطرف کنند، سئوال اینجاست دیگر به درد چه کاری می‌خورند، مسئولان فرصت سه ماهه به شهرداری داده‌اند تا نسبت به ساماندهی و احداث محلی استاندارد برای دپوی زباله مریوان اقدام کنند اما زمان وعده‌ها نزدیک است و هنوز هم هیچ کاری نکرده‌اند.

“تسنیم” مشکلات و درددل‌های مردم روستاها و شهرستان‌های کردستان را منعکس می‌کند 

القصه؛ هر چند کاری جز انعکاس مشکلات مشکل مردم روستای عصرآباد مریوان از دست ما ساخته نیست اما قطعاً در محدوده اختیارات قانونی یک رسانه، این موضوع را تا رسیدن به نتیجه نهایی پیگیری می‌کنیم و باید منتظر بود و دید مسئولان، برای حل مشکلات این روستانشینان برنامه‌ای دارند یا خیر.

خبرگزاری تسنیم کردستان به عنوان یک خبرگزاری مردمی و مورد وثوق مردم این دیار در کنار انعکاس واقعیت‌ها و کارهای مثبت انجام شده برای مردم، بنا بر وظیفه ذاتی یک رسانه که طرح مطالبات مردم و شفاف‌سازی درباره موضوعات مختلف است مشکلات مردم هر شهرستان را در گزارش‌های جداگانه‌ای منعکس و در محدوده اختیارات قانونی یک رسانه، دنبال می‌کند.

انتهای پیام/م/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *