مشهد| قدیمی‌ترین هیئت‌های مذهبی فعال در مشهد کدامند؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، سیدمهدی طباطبایی؛ رئیس شورای هیئات مذهبی خراسان رضوی، با حضور در تحریریه تسنیم خراسان رضوی در مورد برنامه‌های هیئات مذهبی، توضیحاتی را ارائه کرد که مشروح آن را در متن زیر می‌خوانید:

تسنیم: چه فعالیت‌هایی در بحث آموزشی برای فعالان هیئت‌های مذهبی خراسان رضوی انجام می‌شود؟

طباطبایی: امسال باید کارگاه‌های آموزشی در هیئات مذهبی از لحاظ کیفیت و کمیت نسبت به سال گذشته پیشرفت کنند و این کارگاه‌ها با کمک اداره‌ کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی همراه باشد، در این راستا، سایر دستگاه‌های فرهنگی نیز برای پیشرفت هیئات مذهبی تلاش کنند و در برنامه‌های این هیئات مشارکت داشته باشند.

تسنیم: هیئات‌ مذهبی در خراسان رضوی چگونه تشکیل شده و یا به ثبت می‌رسند؟

طباطبایی: هیئات مذهبی در خراسان رضوی از سال‌های اخیر تاکنون ثبت شده‌اند و دارای پرونده فیزیکی هستند، البته با توجه به قانون مصوب شده جدید، هر هیئتی باید هر ساله امور خود را پیگیری کرده و به دلیل الزام ثبت هیئات در سامانه طوبی به تازگی و به تبع الزام صدور مجوز تاسیس آنها، باید هر ساله مجوز آنها تمدید شود.

تسنیم: دستگاه‌های فرهنگی در خراسان رضوی به چه میزان از فعالیت‌های هیئات مذهبی استان حمایت می‌کنند؟

طباطبایی: دستگاه‌های فرهنگی در استان در مقایسه با ظرفیت هیئات، به شورای هیئات مذهبی استان کم‌توجهی می‌کنند و تمامی امور توسط شورا مدیریت و اجرا می‌شود، یکی از وظایف اداره‌ کل تبلیغات اسلامی نیز نظارت، هدایت و حمایت به اندازه توان است، همچنین در صورت پرداخت ردیف بودجه تشکل‌های دینی تصویب شده در مجلس توسط دولت، شرایط از وضعیت کنونی بهتر می‌شود.

اعتقاد دارم هیئت‌های مذهبی ظرفیت بسیار بالایی برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی دارند در حالی که تاکنون دستگاه‌های دولتی هیچ وقت در این حوزه موفق نبودند، در صورت واگذاری این بخش به عموم و سازمان‌های مردم‌نهاد، موفقیت چشمگیری در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی و موضوعاتی مانند اعتیاد و طلاق مشاهده می‌شود، بنابراین دستگاه‌های دولتی باید جای خود را به سایرین دهند.

تسنیم: سایر دستگاه‌ها به چه میزان در بصیرت‌افزایی هیئات مذهبی خراسان رضوی تاثیرگذارند؟

طباطبایی: سایر دستگاه‌ها می‌توانند تاثیر چشمگیری در بصیرت‌افزایی هیئات مذهبی خراسان رضوی داشته باشند، به طوری که در صورت تحقق این امر، شاهد جلوگیری از نفوذ بیگانگان به دین و ملت ایرانیان می‌شویم، در این راستا دستگاه‌های فرهنگی خراسان رضوی باید بصیرت‌افزایی را در قالب کارگاه‌های آموزشی به عموم تدریس کند.

تسنیم: از نظر فیزیکی هیئت‌های مذهبی باید در چه مکان‌هایی و با چه مشخصاتی تشکیل شوند؟

طباطبایی: به دلیل این که هیئات مذهبی یک مجموعه مردمی بوده و توسط آنها اداره می‌شود، باید پاتوق فعالیت‌های فرهنگی در حسینیه‌ها و مساجد برگزار شود، به گفته امام راحل، مسجد سنگر است و باید این سنگرها حفظ شود، هیئات مذهبی سیستم اداری نبوده بنابراین بهترین مکان برای هیئات مذهبی، مساجد و حسینیه‌ها است.

امام‌جمعه‌ها باید برای پیوند هیئت با مسجد برنامه‌ریزی کنند تا محل فعالیت هیئات از منازل و سایر مکان‌ها به مساجد و در کنار نمازگزاران باشد، به این شکل فرهنگ مسجد نیز تقویت می‌شود و عموم مردم، نمازگزاران و حاضران مساجد از هیئات مذهبی نیز بی‌بهره نمی‌مانند.

تسنیم: چه هیئاتی از سایر هیئات مذهبی خراسان رضوی قدیمی‌تر هستند؟

طباطبایی: هیئات مذهبی قدیمی بسیاری در مشهد مقدس و در استان وجود دارد که برخی از آنها به ۱۰۰ سال می‌رسد، تاکنون حدود ۴۰۰ هیئت مذهبی در استان، به عنوان هیئت مذهبی قدیمی شناخته شده و با توجه به فوت برخی از پیشکسوتان هیئات، پیروان و اطرافیان آنها این مسیر را ادامه داده و اجازه قطع این زنجیره را ندادند.

از قدیمی‌ترین هیئات مذهبی در مشهد مقدس می‌توان به حسینیه نایینی‌ها اشاره کرد، هیئت شهدا نیز یکی دیگر از قدیمی‌ترین هیئات مشهد بوده که هنوز در شب‌های پنجشنبه فعالیت دارند، تکیه کرمانی‌ها، هیئت نوغان و نظایر آن با عنوان قدیمی‌ترین هیئات مذهبی مشهد، هنوز فعالیت خود را ادامه می‌دهند. برخی از هیئات خراسان رضوی در شورای هیئات مذهبی استان ثبت‌نام نکرده‌اند البته تعداد این هیئات بسیار کم است.

انتهای پیام/‌ز/ش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *