محمدیان: آتش ترامپ در فلسطین دامن آمریکا و متحدانش را می‌گیرد

حجت‌الاسلام محمد محمدیان رئیس نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “انتقال سفارت آمریکا به قدس را چطور تحلیل می کنید؟” اظهار داشت: انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس به‌منزله به رسمیت شناختن قدس به‌ عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است. این اقدام در درجه اول دهن‌کجی به مسلمانان است زیرا میلیاردها مسلمان قدس را قبله اول مسلمانان و پایتخت قانونی فلسطینیان می‌دانند.

بیشتر بخوانید

سرلشکر جعفری: کشورهای خائن منطقه در ظلم آمریکا و رژیم صهیونیستی شریک‌اند

وی تصریح کرد: این اقدام همچنین از جنبه مذهبی و ایدئولوژیک تکلیف دولت و حاکمیت آمریکا را با امت مسلمان بیش از پیش مشخص می‌کند. به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور آمریکا تصور می‌کند قدس نیز همچون دیگر بناها سازه‌ای ساخته شده از سنگ، آهن و چوب است که می‌توان در قبال آن هر رفتاری انجام داد و هر تصمیمی گرفت.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: ترامپ با عملی‌کردن این تصمیم، آتشی را شعله‌ور کرد که به زودی تبعاتش دامن آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن را در بر می‌گیرد.

**هدف ترامپ چراغ سبز به رژیم صهیونیستی برای جنایت بیشتر است

محمدیان ادامه داد: از سوی دیگر هدف ترامپ چراغ سبز به رژیم صهیونیستی برای جنایت بیشتر در منطقه غرب آسیا است. نکته دیگر هم می‌تواند محک زدن میزان حساسیت ملت‌های مسلمان نسبت به آرمان فلسطین باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه “این تصمیم چه تغییراتی را در اوضاع منطقه و پیگیری مسئله فلسطین پدید می‌آورد؟”، گفت: اول اینکه با انتقال سفارت آمریکا به قدس، تقابل با رژیم‌‌صهیونیستی وارد فاز جدیدی خواهد شد و در این بین مبارزات ضد‌صهیونیستی در غزه، کرانه باختری و سراسر فلسطین تشدید می‌شود. دوم اینکه این اقدام واکنش‌های اجتماعی را نیز علیه آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای عرب حامی اسرائیل در سطح جهان در پی خواهد داشت.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه از آنجایی که مجامع بین‌المللی، قدس را به‌عنوان یک منطقه اشغالی شناخته‌اند این انتقال می‌تواند پیامدهای حقوقی و سیاسی جدی را به‌دنبال داشته باشد، تاکید کرد: این خود یک فرصت است که می‌توان از آن استفاده کرد. سکوت دولت‌های مرتجع منطقه و عدم اقدام جدی از سوی آنها نشان داد دیگر دغدغه‌ای در مسئله فلسطین ندارند. دولت‌های عرب مرتجع و واداده منطقه از یک طرف از فلسطین حمایتی ندارند و از سوی دیگر رسما گاو شیرده دولت ترامپ هستند. اینها دیگر از منظر افکار عمومی منطقه مرجعیتی در مسئله فلسطین ندارند.

وی ادامه داد: آمریکا تا قبل از این و در دوره رؤسای جمهور قبلی سعی می‌کرد در مسئله فلسطین حداقل نمایشی داشته باشد که در آن نقش میانجی را ایفا کند ولی رسما تصمیم اخیر دولت حاکمیت، ایالات متحده را از این حالت خارج کرد و حتی دیگر نمی‌توانند این نمایش را هم اجرا کنند. تصمیم ترامپ در قبال قدس و مسئله فلسطین می‌تواند موجب نزدیکی افکار عمومی جهان اسلام و آزادی خواهان دنیا با اهداف جمهوری ‌اسلامی ایران و به طور کلان جبهه مقاومت و ائتلاف ضد اسرائیل شود.

**بدنه دانشگاهی می‌تواند ابعاد مختلف مسئله فلسطین را برای جامعه تبیین کند

محمدیان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ” اشاره کردید به این مسئله که یکی از اهداف احتمالی دولت آمریکا سنجش میزان حساسیت افکار عمومی درمسئله فلسطین است، دانشگاهیان ما چطور می‌توانند پاسخ مناسبی برای این مسئله داشته باشند‌؟” افزود: فرصت خوبی فراهم شده که آرمان فلسطین باز هم در صدر آرمان‌های انقلابی و انسانی دنیا قرار گیرد. اینجا نقش دانشگاهیان ما بارز است است.

وی یادآور شد: بدنه عمومی دانشگاهیان ما ظلم‌ستیز، حامی مظلوم و مدافع آرمان فلسطین است.‌حتما تشکل‌های انقلابی و بدنه دانشگاهی ما که الحمدللّه امروز ارتباط موثر و خوبی با تشکل‌های انقلابی دنیا دارد. اقدامات جدی انجام خواهد داد. مسئله فلسطین در همه دنیا در بدنه روشنفکری و دانشگاهی مورد اقبال است. در کشور ما هم الحمدلله همین طور است بگذریم از برخی اساتید معلوم الحال و انگشت شمار که وکیل مدافع رژیم صهیونیستی هستند.

محمدیان اضافه کرد: بدنه دانشگاهی می‌تواند ابعاد مختلف مسئله فلسطین را برای جامعه تبیین کند. مسئله فلسطین هم مسئله آرمانی و هم تامین کننده منافع ملی ما در حوزه امنیت ملی است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *