چهار اتفاقی که چهره آینده منطقه را مشخص خواهد کرد

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه البناء لبنان، «روزانا رمال» تحلیلگر مسائل منطقه‌ای در مقاله‌ای می‌نویسد که رژیم صهیونیستی به صورت غیرعادی تحولات منطقه را طی ماه می دنبال خواهد کرد.

قدرت‌های بزرگ با تحولات این ماه به عنوان مبنایی برای ترسیم مجدد موازنه‌های منطقه ای تعامل می‌کنند و اعتقاد دارند مرحله بعد از این تحولات مانند قبل از آن نخواهد بود. آنها می‌گویند باید وارد فصل جدیدی از عمر منطقه شوند که موازنه‌های جدید معیارهای آن را مشخص خواهد کرد.

بر اساس این گزارش صحبت درباره سازش در بحران سوریه و بحران یمن بیش از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد، اما چیزی که سبب مشکلات فزاینده در تحقق این روند شده موقعیت جریان‌های متخاصم است. در حال حاضر آمریکا و رژیم صهیونیستی به همراه عربستان سعودی منتظر چهار نقطه عطف اساسی در منطقه هستند تا رویکردهای خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

اول: نزدیک شدن به زمان امضای مجدد یا اعلام عدم تعهد آمریکا به توافق هسته‌ای امضا شده بین کشورهای غربی با ایران است که قرار است در روز ۱۲ می تکلیف آن روشن شود. فشارهای زیادی که آمریکا از متحدان خود به ویژه اسرائیل و عربستان سعودی دریافت می‌کند، بیشتر از هر زمان دیگری است. بخشی از این فشارها مربوط به مجموعه قراردادها و پول‌هایی است که عربستان به واشنگتن داده تا بتواند خود را به عنوان متحد اول آمریکا در جهان اهل تسنن تثبیت کند.

به نظر می‌رسد واشنگتن در شرایط کنونی آمادگی کنار رفتن از این توافقنامه را ندارد. تردید موجود در کشمکش‌های بین کاخ سفید و پنتاگون در انتخاب این گزینه سرنوشت‌ساز قابل توجه است. در هر حال در جریان تماس تلفنی طولانی که بین حسن روحانی رئیس جمهور ایران و امانوئل مکرون همتای فرانسوی وی انجام شد، پیام‌های مستقیم مطرح شد که نشان می‌داد رئیس جمهور فرانسه که به تازگی از کاخ سفید بازگشته همچنان به توافق هسته‌ای با ایران متعهد خواهد بود.

دوم: انتقال سفارت آمریکا به قدس:‌ این حادثه می‌تواند انتفاضه مردم فلسطین و انتفاضه مسلحانه ضد رژیم صهیونیستی را به دنبال داشته باشد. این اتفاق همچنین می‌تواند موقعیت ایران را در میان گروه‌های مقاومت فلسطین از جمله حماس و جهاد اسلامی تقویت کند.

سوم: انتخابات پارلمانی در عراق: این انتخابات اولین انتخابات بعد از ریشه‌کن شدن داعش با تلاش‌های ارتش عراق و نیروهای مردمی است. نتایج این انتخابات به گونه‌ای است که سعودی‌ها را در سطح خلیج فارس و آمریکایی‌ها را در سطح منطقه آماده‌باش نگه داشته است. آنها با دقت بالایی نتایج این تحولات را دنبال می‌کنند، چراکه این نتایج با ماهیت موجودیت آنها در منطقه ارتباط تنگاتنگ دارد.

چهارم: انتخابات پارلمانی در لبنان: این انتخابات کمتر از یک هفته آینده برگزار می‌شود تا شکل جدیدی از اکثریت پارلمانی را در لبنان ایجاد کند. ۹ سال بعد از آنکه اکثریت پارلمانی در لبنان در نتیجه روند تحولات بعد از ترور رفیق حریری و تضعیف حضور سوریه در لبنان به متحدان واشنگتن سپرده شده بود و این گروه امکان تعطیل کردن دولت به نفع متحدان خلیجی(رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس) – آمریکایی مهیا می کرد، ‌امروز این شانس بار دیگر به وجود آمده است. امروز برتری حزب‌الله که قبل از انتخابات نیز نمایان است به بزرگترین عامل برای نگرانی رژیم عربستان تبدیل شده و ریاض در پی همین نگرانی است که اقدام به بازداشت چند روزه سعد حریری نخست‌وزیر لبنان کرد.

این اتفاقات چهارگانه سرنوشت منطقه را تعیین خواهد کرد و موازنه‌های آینده و برنده‌ها و بازنده‌های دو اردوگاه منطقه‌ای را مشخص خواهد نمود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *