اصفهان| آغاز مرمت کاخ سرهنگ‌آباد پس از مشخص شدن وضعیت حقوقی و قضائی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردستان، محمد حسن طالبیان شامگاه پنج‌شنبه در حاشیه بازدید از کاخ سرهنگ آباد در روستای سرهنگ‌آباد زواره در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همه شواهد نشان می‌دهد که آتش سوزی این عمارت تاریخی یک کار عمدی بوده است، اظهار داشت: این عمارت تاریخی در سال گذشته توسط سازمان میراث فرهنگی اقدامات مرمتی خوبی برای حفظ و استحکام بخشی آن انجام شد اما امروز شاهد وارد شدن خسارات زیادی به این مجموعه هستیم.

وی با بیان اینکه در این راستا انجام امور حقوقی این مسئله را فرماندار شهرستان پیگیری خواهند کرد، تصریح کرد: سرنخ‌هایی پیدا شده و به زودی مظنونان شناسایی، دستگیر و مجازات خواهند شد.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: نشستی با مالکان این عمارت خواهیم داشت تا به تفاهمی برسیم مبنی بر اینکه این عمارت را یا در اختیار میراث فرهنگی قرار بدهند و یا اینکه مالکان در مرمت و حفظ این بنا مشارکت داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: از همین امروز بحث حفاظت از این بنای تاریخی را با گماشتن نگهبان و نصب دوربین‌های مدار بسته برای پایش تصویری انجام خواهیم داد.

طالبیان با بیان اینکه خوشبختانه مستندات کل مجوعه اعم از نقشه‌ها و طرح مرمت آن وجود دارد، ادامه داد: پس از آتش سوزی هم امکان حفاظت و مرمت سازه بنا وجود دارد و به لحاظ مرمت علمی کل مجموعه مرمت و برای آیندگان حفظ خواهد شد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا در ابتدا هزینه‌ای که صرف مرمت این مجموعه شد برای توافق با مالک یا مالکان و خریداری این مجموعه هزینه نشد، اظهار داشت: اول اینکه مرمت این مجموعه تقاضای مسئولان شهرستان بوده و در آن زمان هم این اثر دارای شرایط نامطلوبی بود که باید برای حفظ آن مرمت را آغاز می‌کردیم و درثانی چندین بارهم با مالکان تماس گرفته شده اما وارد مذاکره نشدند.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور افزود: چون عمارت سرهنگ آباد یک اثر ثبتی است میراث فرهنگی برای مرمت آن باید وارد می‌شد و برای حفظ آن اقدام می‌کرد.

وی با بیان اینکه وقتی تعداد مالکان زیاد باشد کار حقوقی سنگینی نیاز است، خاطرنشان کرد: پس از مشخص شدن وضعیت حقوقی و قضائی این مجموعه مرمت آن شروع خواهد شد. ما باید توافقی با مالکان داشته باشیم که در آینده چه برنامه‌ای را برای این عمارت باید داشته باشیم و بنای این مجموعه به دلیل ارزش تاریخی و فرهنگی فوق العاده مهم است.

انتهای پیام/ ت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *