اصفهان| تماشاخانه خصوصی شهرضا از ایده تا اجرا؛ "اعتلای فرهنگی" رسالت تماشاخانه ارغوان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرضا، تماشاخانه مکانی است برای اجرای تئاتر و تمرین برای تولید تئاتر، که از دیرباز در ایران وجود داشته است. از تکیه دولت گرفته تا تماشاخانه‌های خیابان لاله‌زار تهران که به‌ویژه در سال‌های ۱۳۳۰ به بعد نقش مهمی در فرهنگ مردم آن زمان داشته است، اما سال‌ها بود دیگر خبری از تماشاخانه‌های خصوصی نبود اما از سال ۱۳۹۳ تماشاخانه‌های خصوصی دوباره تأسیس و رشد پیدا کردند.

وجود تماشاخانه خصوصی در هر شهر بی‌شک می‌تواند تأثیرات خوبی در فرهنگ آن شهر داشته باشد و کمک به سزایی به ارگان‌هایی که وظیفه‌های فرهنگی دارند، باشد.

یکی از تماشاخانه‌های خصوصی شهرستان‌های استان اصفهان یک آذرماه ۹۶ در شهرضا افتتاح شد و فعالیت خود را آغاز کرد. در این مدت استقبال بسیاری از آن به‌عمل آمد و اجراهای بسیاری نیز صورت گرفت. به همین بهانه با بهنام رضایی، مدیر این تماشاخانه پیرامون نحوه و هدف تأسیس این تماشاخانه گفت‌وگویی انجام دادیم که با هم می‌خوانیم.

ایده ایجاد تماشاخانه از سال ۹۳ شکل گرفت

مدیر تماشاخانه ارغوان شهرضا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرضا با اشاره به ایده تأسیس تماشاخانه در شهرضا، اظهار داشت: تأسیس تماشاخانه در شهرضا ایده‌ای بود که از سال ۱۳۹۳ و پس از برگزاری موفق جشنواره داخلی تئاتر سرو شهرضا شکل گرفت.

بهنام رضایی افزود: در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر سرو در بهمن ماه ۹۳ این طرح را به معاونت هنری وقت اداره کل فرهنگ و ارشاد پیشنهاد دادیم و چند ماه بعد در مراسم تئاتر اصفهان در اردیبهشت ماه ۹۴ آیین‌نامه تأسیس تماشاخانه‌های استان اصفهان رونمایی شد.

وی بیان کرد: پس از تحقیقات فراوان و همفکری‌های بسیار سرانجام در اسفند ماه ۹۵ مکان مورد نظر که هم دارای مشخصات فنی مناسب با ایجاد تماشاخانه و هم در مرکزیت شهر باشد را اجاره کردیم و شروع به تجهیز کردن و همزمان انجام سیر مراحل اداری اخذ پروانه فعالیت کردیم.

مدیر تماشاخانه ارغوان شهرضا با اشاره به اینکه پروسه اخذ پروانه فعالیت حدود ۸ ماه به طول انجامید، تصریح کرد: در طول این مدت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرماندار وقت شهرضا، نماینده مجلس و همچنین کارمندان مربوط در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، با پیگیری‌های دائمی و حمایت‌های بی‌دریغ‌شان سبب شدند تا در اول آذرماه امسال، تماشاخانه ارغوان، در شهرضا افتتاح شود.

نبود یک سالن استاندارد با مشخصات سالن تخصصی تئاتر ایده ایجاد تماشاخانه

وی با اشاره به دلایل تأسیس تماشاخانه در شهرستان شهرضا، اظهار داشت: نبود حتی یک سالن استاندارد با مشخصات سالن تخصصی تئاتر در شهرستان شهرضا با وجود ظرفیت‌های فراوان در این شهرستان، اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم به طوری که قابلیت اشتغال‌زایی مستقیم برای ۵ نفر به عنوان پرسنل تماشاخانه و حداقل ۳۰ نفر از هنرمندان که به صورت غیرمستقیم به عنوان گروه‌های هنری با تماشاخانه همکاری می‌کنند را دارد؛ از جمله دلایل تاسیس این تماشاخانه است.

رضایی تصریح کرد: پیشرفت و اعتلای هنر تئاتر در شهرستان شهرضا، ایجاد شور و نشاط اجتماعی و فرهنگ‌سازی در شهرستان نیز از دیگر دلایل تأسیس تماشاخانه در شهرضا بود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای ایجاد تماشاخانه در شهرضا، افزود: از روز نخست تمام سعی و هدف‌مان ایجاد یک مکان تخصصی و مناسب و رعایت تمام استانداردهای تعریف شده بود، مکان تماشاخانه زمانی که اجاره شد، یک سوله خالی بود بدون هیچ گونه تجهیزات که برای تبدیل شدن به یک تماشاخانه نیازمند صرف هزینه‌های زیادی بود، به جرأت می‌توان گفت تمام هزینه‌ها برای رسیدن به کیفیت مطلوب، لازم و ضروری بود.

مدیر تماشاخانه ارغوان شهرضا با تأکید بر اینکه موفق شدیم تأییدیه‌های لازم را اخذ کنیم و براساس نظر کارشناسان مربوط یک مکان استاندارد داشته باشیم، گفت: بی‌شک تجهیز چنین سالنی آن هم به صورت خصوصی نیازمند هزینه‌های زیاد است و با توجه به نوع فعالیت تماشاخانه، این هزینه در طولانی مدت بازمی‌گردد.

ادامه فعالیت تماشاخانه ارغوان حمایت استان را می‌طلبد

وی با بیان اینکه اگر مجموعه استان بخواهد این مکان ادامه فعالیت داشته باشد باید با پرداخت تسهیلات بخشی از فشارهای مالی ما را بکاهد، خاطرنشان کرد: فعالیت چنین مرکزی در ماه‌های نخست تنها باید در راستای اطلاع‌رسانی و تبلیغات باشد.

رضایی تصریح کرد: با توجه به هزینه‌های سنگینی که هم در پروسه تجهیز شدن و هم هزینه‌های جاری اعم از اجاره مکان، هزینه آب و برق داشتیم به ناچار و با سختی زیاد علاوه بر کار اطلاع‌رسانی وارد کارهای اجرایی نیز شدیم، به طوری که در مدت دو ماه در تماشاخانه، ۳ برنامه متفاوت برای سلیقه‌های متفاوت اجرا شد.

وی بیان کرد: این نکته نیز قابل توجه است که یکی از این ۳ اجرا، تئاتر تحسین شده “افسانه ماده ببر” بود که به عنوان مهمان به شهرستان شهرضا آمد و این یعنی آوازه تماشاخانه ارغوان در سطح استان و حتی کشور پیچیده است.

متقاضیان اجرا در تماشاخانه ارغوان بیشتر هنرمندان سایر شهرهای استان هستند

مدیر تماشاخانه ارغوان شهرضا گفت: در حال حاضر نیز متقاضیان اجرا در تماشاخانه ارغوان بیشتر هنرمندان سایر شهرهای استان هستند که نویدبخش یک اتفاق هنری خوب در بین هنرمندان تئاتر استان اصفهان است.

وی با اشاره به حمایت مسئولان شهرستان از ایجاد تماشاخانه در شهرضا، افزود: در کل باید گفت، هم در طول مدت اخذ پروانه و تجهیز سالن و هم بعد از افتتاح آن چیزی که بر عهده ما بود تمام و کمال انجام دادیم و فکر می‌کنم به مسئولان مربوطه اثبات شده باشد که وجود تماشاخانه در شهرضا بهتر از نبودنش است، حالا نوبت مسئولان مرتبط است که بر اساس روال قبل که بسیار خوب از ما حمایت کردند در مسائل مالی نیز پشتیبان ما باشند.

رضایی اظهار داشت: مسأله مهم و قابل توجه این است که گویا در هیچ ارگانی به طور مشخص حمایت از تماشاخانه‌ها تعریف نشده این در حالی است که حتی گروه‌های ثبت شده تئاتر نیز شامل حمایت مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌شوند.

وی تصریح کرد: تماشاخانه که به طور حتم می‌تواند بیش از یک گروه تئاتر، کارآمد و مؤثر باشد شامل حمایت مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی‌شود و همین امر سبب شده بیشتر تماشاخانه‌های ایران با مشکل روبه‌رو شوند، در تلاش هستیم با کمک هنرمندان تئاتر، مردم و مسئولان خدمتی به فرهنگ و هنر شهرضا انجام دهیم.

انتهای پیام/ ز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *