ارومیه| جذب دانشجویان گروه‌های آموزشی ضعیف در دانشگاه ارومیه کاهش می‌یابد

رحیم حب نقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با تشریح آخرین وضعیت اعتراض دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارومیه به ابلاغیه وزارت علوم اظهار داشت: اخیراً برخی از دانشجویان ارشد به خاطر هزینه‌ای که باید برای درسی مردودی یا حذف بدون توجیه پرداخت کنند معترض بودند.

وی بیان کرد: این آئین نامه در سال ۹۴ از طرف وزارت علوم به دانشگاه‌ها ارسال شده و طبق آن، دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای دروس مردودی خود و نیز دروسی که به‌صورت غیر موجه اقدام به حذف آن کرده‌اند باید هزینه پرداخت کنند چرا که وقتی دانشجویی درسی را انتخاب و بعد بدون دلیل قابل قبول آن را حذف می‌کند به دانشگاه هزینه تحمیل می‌کند.

رئیس دانشگاه ارومیه با تاکید بر ارزیابی زمانی برای اجرای این قانون تصریح کرد: این قانون در خیلی از دانشگاه‌ها اجرا می‌شود و در دانشگاه ارومیه هم با توجه به برخی ملاحظات، اجرای این قانون را موکول به بعد از انتخابات ریاست جمهوری کردیم و بارها از طریق فضای مجازی و دیگر روش‌های ممکن به اطلاع دانشجویان و اساتید رسید و همه از این قانون اطلاع داشتند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم درباره چرایی تحصن برخی دانشجویان این دانشگاه با وجود اطلاع از این قانون گفت: موضوعی که چالش برانگیز است این است که دانشجویانی که روزانه بوده و به‌صورت رایگان تحصیل می‌کردند باید از این به بعد برای دروس حذفی بدون دلیل موجه و نیز دروس مردودی باید هزینه پرداخت کنند.

حب نقی با اذعان به ضعف برخی از گروه‌های آموزشی در دانشگاه ارومیه اظهار داشت: اعتراض و تحصن دانشجویان منجر به بررسی دقیق وضعیت گروه‌های آموزشی شد که در مقام داوری با برخی گروه‌های آموزشی مواجه شدیم که به‌طور غیر طبیعی مردودی داشتند.

وی افزود: این اتفاق سبب شد که دانشگاه بر روی مساله آموزش بیش از گذشته دقت کند و اینکه کیفیت وضعیت آموزش در چه سطحی است، آیا استانداردهای آموزشی لازم حفظ شده است یا نه؟ و نیز آیا اساتید دانشگاه ارومیه توانایی انتقال مفاهیم علمی به دانشجویان را دارند یا خیر؟ که در عمل ما به برخی آمار غیر طبیعی برخورد کردیم چرا که در برخی از گروه‌ها، ۸۰ درصد دانشجویان مردود شده‌اند که باید بررسی شود.

رئیس دانشگاه ارومیه بیان کرد: تصمیم گرفته شده است تا در گروه‌هایی که اکثر دانشجویان کلاس مردود می‌شوند در ترمهای بعد تعداد دانشجویان آنها را کاهش داده و هزینه صرفه‌جویی شده را صرف آموزش بهتر بقیه دانشجویان بکنیم و اگر فهم و آموزش یک درسی سخت است برای آن دروس پیش‌نیاز ارائه کنیم به‌علاوه با این راهکار می‌توان دانشجویان قوی‌تری به بار آورد که دارای سطح علمی خوبی است و این خیلی بهتر از آن است که دانشجویان ضعیف قبول شده و بعد از مدتی اخراج شوند.

وی گفت: امتحان گرفتن و قبولی و یا مردودی یک امر کاملاً طبیعی است اما اینکه در یک درسی ۸۰ درصد کلاس مردود شوند غیر طبیعی است و اگر قرار بر این است که ۸۰ درصد از دانشجویان یک کلاس مردود و بعد مشروط و حتی اخراج شوند همان بهتر که از ابتدا جذب نشوند و این بهتر از آن است که یک جوان وارد دانشگاه شود و بعد از مدتی با سرافکندگی و ناامیدی اخراج شود و بهتر آن است که تعداد کمتری جذب شوند اما با موفقیت و سرفرازی به نزد خانواده‌های خود برگردند.

حب نقی اظهار داشت: در برخی موارد حق با دانشجویان بود مثلاً با بررسی‌ها مشخص شد که استادی چند بار امتحان میانترم گرفته اما آن را اصلاح نکرده و در نمره پایانی دخالت نداده است که اگر این کار را می‌کرد حق دانشجو ضایع نمی‌شد و می‌توانست نمره قبولی کسب کند و قرار شد که هزینه این دانشجویان برگردانده شود.

وی با اذعان به کاهش بودجه دانشگاه تصریح کرد: نقدینگی دولت کاهش یافته و دانشگاه‌ها هم با کمبود اعتبارات مواجه‌اند که دانشگاه ارومیه هم در این بین با وجود تصویب اعتبارات آن، هنوز اختصاص پیدا نکرده است و  طبیعی است که این امر به دانشجویان هم منتقل شود و آنان هم مشکلات ناشی از این امر را لمس کنند و انگیزه‌ای برای اعتراض باشد.

رئیس دانشگاه ارومیه  یا دعوت دانشجویان مغرض به گفت‌وگوی صمیمانه گفت: قطعاً به تمامی اعتراضات دانشجویان احترام می‌گذاریم و نه‌تنها هیچ ابایی از نقد نداریم بلکه از نقدهای سازنده استقبال هم می‌کنیم اما اگر فضای اعتراضات مسموم شود و سخنان توهین‌آمیز و  و شعارهای خارج از عرف گفته شود مورد قبول نیست و ما آن را قبول نمی‌کنیم.

وی اظهار داشت: با نمایندگان دانشجویان معترض دیدار کرده و با آنا به‌طور مفصل صحبت کردم و بخشنامه وزارت علوم را به آنها نشان دادم و قرار بر این ‍ که کمیته‌ای برای بررسی ریز این مسائل تشکیل شود و تصمیمات لازم را بگیرد.

حب نقی در پاسخ به سؤال تسنیم درباره مقدار هزینه گرفته شده از دانشجویان مشمول این طرح بیان کرد: چون هیچ‌گونه مصوبه هیئت امنا مبنی بر مشخص کردن مقدار دقیق شهریه وجود ندارد قرار بر این شده است تا زمان جلسه بعدی هیئت امناء دانشگاه ارومیه در اسفند ماه، ۱۰ درصد هزینه شبانه از دانشجویان گرفته شود.

وی با اشاره به استقبال دانشجویان از این طرح و تمکین به قانون افزود: از بیش از ۳۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی مشمول این طرح، بیش از ۲۴۰ نفر به قانون تمکین کرده‌اند و بقیه افراد هم به هر دلیلی مانند نداشتن قدرت مالی و یا باور نکردن به تمکین به قانون ثبت نام نکرده‌اند، از آنان هم ثبت نام صورت بگیرد تا در جلسه هیئت امنا در مورد بخشودگی، تخفیف و یا اجرای کامل این قانون  تصمیم‌گیری شود.

رئیس دانشگاه ارومیه در پایان با آرزوی موفقیت تمامی دانشجویان تحصیلات تکمیلی گفت: امیدوار هستیم که هیچ دانشجویی از این به بعد مردود نشود البته این موضوع دو طرفه است و فقط دانشجو سهیم نیست بلکه اساتید هم نقش دارند و باید به بهترین شکل ممکن تدریس کنند.

انتهای پیام/ ت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *