استدلال نادرست اردوغان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رئیس جمهور ترکیه با وسواس ویژه ای تحولات سیاسی آلمان را مورد رصد و تحلیل قرار می دهد. اردوغان در تازه ترین اظهارات خود، مدعی شده است که روابط آنکارا و برلین پس از برگزاری انتخابات سراسری آلمان بهبود خواهد یافت.

رئیس جمهور ترکیه در این خصوص عنوان کرده است:

“انتقادات اروپا به خاطر وضعیت سیاست داخلی آنها است. فرانسه و اتریش هم پیش از این همین کار را انجام دادند، آلمان نیز از همین راهبرد پیروی می کند. من معتقدم که اوضاع پس از برگزاری انتخابات پارلمانی آلمان بهبود خواهد یافت.”

واقعیت امر این است که اردوغان به خوبی نسبت به نظرسنجی های صورت گرفته در آلمان آگاه است. این نظرسنجی ها نشان می دهد که احتمال موفقیت حزب رقیب مرکل یعنی حزب سوسیال دموکرات در انتخابات سراسری آلمان به شدت پایین است. بر این اساس، احتمال دارد که مرکل برای چهارمین بار پی در پی به عنوان صدر اعظم کشورش برگزیده شود. حتی احتمال دارد مرکل و حزب دموکرات مسیحی به همراه احزاب ائتلافی خود موفق به تشکیل دولتی یکدست شوند. دولتی که نسبت به آنکارا و اردوغان رویکرد ایجابی و مثبتی ندارد!

احتمال بعدی این است که مرکل موفق به تشکیل دولتی یکدست و یکپارچه (به همراه احزاب مسیحی) نشود و به مانند شرایط فعلی، دست یاری به سوی رقبای سوسیال دموکرات خود دراز کند. در این صورت نیز کماکان شاهد تقابل برلین و آنکارا بر سر مسائل سیاسی، حقوق بشری و نظامی (درون آتلانتیکی) خواهیم بود. از این رو، برگزاری انتخابات سراسری آلمان، عملا نمی تواند رویکرد کلان و سلبی موجود در برلین را نسبت به آنکارا تغییر دهد. این در حالیست که امکان پیروزی مطلق سوسیال دموکراتها و احزاب ائتلافی آن از جمله حزب سبز بسیار پایین است، مگر آنکه طی هفته های باقیمانده، معادلات انتخاباتی و سیاسی حاکم بر سرزمین ژرمنها به صورت کامل تغییرکند.

آنچه از اظهارات اردوغان بر می آید، این است که مقامات دولت فعلی آلمان تقابل با برلین را به عنوان یک تاکتیک سیاسی و مقطعی دنبال می کنند و در سطح کلان نسبت به آن پایبند نیستند. این در حالیست که چنین پیش فرضی کاملا نادرست است و با واقعیات جاری در آلمان مطابقت ندارد. پس از شکست نیکولا سارکوزی رئیس جمهور اسبق فرانسه و اصلی ترین مخالف پیوستن ترکیه به اروپا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ ، اردوغان تصور می کرد که اروپای واحد و مخصوصا آلمان در غیاب سارکوزی روند عضویت آنکارا در  اتحادیه اروپا را تسریع خواهند کرد.

اما از سال ۲۰۱۲ میلادی تا کنون، آلمان با اتخاد مواضع دوپهلو و بعضا صریح در مقابل دولت اردوغان، مانع از تحقق این موضوع شده است. این روند پس از وقوع کودتای نافجام سال گذشته در ترکیه و برگزاری همه پرسی اخیر بر سر افزایش اختیارات رئیس جمهور و بروز برخی تنشهای درون آتلانتیکی میان ترکیه و آلمان تشدید شده است. در چنین شرایطی اردوغان نمی تواند مواضع سلبی مقامات آلمانی نسبت به آنکارا را تابعی از شرایط سیاسی داخلی در این کشور بداند!

از سوی دیگر، اردوغان در سخنان خود از کشور اتریش نام برده است! اتفاقا نام بردن از این کشور، ناقض گزاره ادعایی اردوغان دال بر بهبود روابط کشورهای اروپایی با ترکیه پس از برگزاری انتخابات در آنهاست! اتریش پس از برگزاری انتخابات سراسری، رویکرد به مراتب تندتری را نسبت به دولت ترکیه و اردوغان اتخاذ کرده است. مقامات اتریشی طی ماههای اخیر بارها خواستار لغو توافق ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر بحران پناهجویان و در نتیجه، توقف روند عضویت آنکارا در اروپای واحد شده اند. همچنین مقامات اتریشی تاکید کرده اند که اساسا راهی برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا وجود ندارد!

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *