تحصیل دانش‌آموزان روستایی در "کانکس"/وقتی مدیرکل آموزش و پرورش کردستان گوش شنیدن مشکلات ‌را ندارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، فضای فیزیکی مدرسه و ایمنی و بهداشت آن یکی از فاکتورهای تأثیرگذار بر تحصیل دانش‌آموزان بوده و پاسخگو بودن محیط یک مدرسه به نیازهای جسمی و روحی دانش‌آموزان از اصول اولیه و معیارهای اصلی برای ساخت یک فضای آموزشی است که هم احداث‌کنندگان مدارس و هم مسئولان ناظر بر اجرای پروژه‌ها که عموماً وابسته به خود آموزش و پرورش هستند باید به آن ملزم باشند.

اگر مدرسه‌ای پیدا شود که استانداردهای تعریف شده و قانونی برای ساخت آن لحاظ نشده باشد یا از نظر امکاناتی مانند آب سالم، سرویس‌های بهداشتی مناسب، تجهیزات آموزشی و پرورشی استاندارد و به طور کلی آنچه برای یک فضای آموزشی لازم و کافی است بهره‌مند نباشد احساس آرامش و امنیت در دانش‌آموزان را از بین برده و ممکن است تمام تلاش‌های انسانی و هزینه‌های صرف شده برای تعلیم و تعلم فرزندان یک جامعه به هدر بروند.

ماجرای تحصیل دانش‌آموزان روستایی قصه پرغصه خود را دارد؛ دانش‌آموزان مناطق محروم روستایی باید با به جان خریدن محرومیت‌ها و تحمل سختی‌ها به تحصیل بپردازند، کمبود امکانات آموزشی در مدرسه، تحصیل در “کانکس” تنها بخشی از مشکلات و سختی‌های تحصیل در مناطق محروم کردستان است.

روستاهای “باغچه مریم”، “آق بلاغ”، “حاج‌پمق” و “تازه‌آباد در شهرستان دهگلان از جمله روستاهایی هستند که به گفته مدیر آموزش و پرورش این شهرستان دانش‌آموزان این روستا هنوز در داخل «کانکس و مسجد» درس می‌خوانند و  ۱۵ مدرسه “غیراستاندارد و تخریبی” هستند.

به گفته اهالی محلی و مسئولان این روستا، کلاس‌های دانش‌آموزان این روستاها سال تحصیلی گذشته در کانکس‌ دایر شده است و این قشر محروم در این مکان‌های بدون امکانات به تحصیل ادامه می‌دهند.

آرزوها و گلایه‌های دانش‌آموزان روستایی

یکی از دانش‌آموزانی که داخل این کانکس‌ها درس خوانده بود با چشمانی معصوم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: ما هم آرزو داریم که در داخل کلاس مرتب و منظم درس بخوانیم و ادامه تحصیل با این شرایط برایمان خیلی سخت است.

برخی دیگر از دانش‌آموزان از سرد بودن کلاس‌های کانکسی در فصل زمستان هم گلایه می‌کردند غافل از اینکه کاری جز انعکاس این مشکلات از دست ما ساخته نیست.

با سئوالات فراوانی در ذهنم از کودکان معصوم روستاهای شهرستان دهگلان جدا می‌شوم و با آنها خداحافظی می‌کنم و به نزد متولیان آموزش و پرورش استان کردستان می‌روم که شاید با انعکاس مشکلات، خواسته‌ها و درد‌دل‌های این دانش‌آموزان روستایی، برای سال تحصیلی جدید فکری به حال آنها بکنند.

صبح روز شنبه (۲۴ تیرماه) باهدف انعکاس مشکلات دانش‌آموزان روستاهای شهرستان دهگلان به دفتر مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان مراجعه کردیم تا شاید وی از خواب زمستانی بیدار شوند و بخواهند برای برطرف کردن مشکلات آنان چاره‌اندیشی کنند اما غافل از اینکه آقای مدیرکل گوش شنیدن سخنان خبرنگاران را ندارد.

متأسفانه برخی مدیران زمانی که به پایان دوره کاری خود می‌رسند “بی‌خیال و بی‌انرژی” می‌شوند که این مسئله به‌صورت جدی‌ در استان کردستان وجود دارد اما باید آنها بدانند که این مسئولیت امانتی در دست آنهاست و باید به آن توجه کنند.

با توجه به اینکه خبرنگاران چشمان بیدار جامعه بوده و تعامل مسئولان با خبرنگاران از دیگر ضرورت‌های امروز جامعه است، متأسفانه این فرهنگ در آموزش و پرورش استان کردستان دیده نمی‌شود چراکه در مراجعه حضوری ۲۴ تیرماه خبرنگار تسنیم، در لحظه اول گفتند که: [آقای مدیرکل در محل کار حضور ندارد؛ امروز نیستند؛ از پنجشنبه هفته قبل برای بازدید به شهرستان کامیاران رفتند!]، اما پس از پیگیری‌های خبرنگار تسنیم و ماندن پشت درب و نشستن در دفتر مشخص شد “قربانی” در اتاق خود حضور داشت و بعد از آن اظهار کردند که: باید از قبل سوألات مصاحبه داده شود؛ یعنی در واقع مصاحبه تنظیم شده باشد!!

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان تماس‌ها را هم پاسخ نداد!!

پس از آن، چندین بار با رشید قربانی تماس گرفتیم تا بتوانیم مشکلات دانش‌آموزان روستاهای شهرستان دهگلان که در داخل “کانکس” درس می‌خوانند را به وی منعکس کنیم که متأسفانه پاسخ ندادند و از انعکاس برنامه‌های احتمالی و صحبت‌های مدیرکل آموزش و پرورش کردستان بی‌حاصل ماندیم.

متاسفانه مدیرکل آموزش و پرورش کردستان هم نه به‌عنوان یک مسئول استانی بلکه به عنوان یک شهروند هم بعد از دیدن این تماس‌های بی‌پاسخ کوچک‌ترین توجهی نکرد و بی‌توجه بود.

البته شاید مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان به‌دلیل «انتقادهای سازنده خبرگزاری تسنیم کردستان» و انعکاس مشکلات و واقعیت‌ها، مطالبات مردم و دانش‌آموزان ترسیده باشد که این پذیرش خبرنگار در اتاق کار خود به ضررشان تمام شود، به همین علت پذیرای حضور خبرنگار تسنیم در اتاق خود نبود.

خبرگزاری تسنیم کردستان به عنوان یک خبرگزاری مردمی و مورد وثوق مردم این دیار در کنار انعکاس واقعیت‌ها، بنا بر وظیفه ذاتی یک رسانه که طرح مطالبات مردم و شفاف‌سازی درباره موضوعات مختلف است مشکلات این دانش‌آموزان را در محدوده اختیارات قانونی یک رسانه، دنبال خواهد کرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *